Okolice Kłodzka w województwie dolnośląskim są pełne atrakcji dla rodzin z dziećmi, ale też skrywają wiele podziemnych tajemnic. Centralnym punktem ziemi kłodzkiej jest Kotlina Kłodzka, a otaczają ją pasma Sudetów. Region bogaty jest w źródła wód mineralnych, surowce mineralne, a położony tuż przy granicy z Czechami Złoty Stok obfitował niegdyś w rudy arsenu i złoto. Kopalnia Złota funkcjonowała do 1961 roku, a obecnie stanowi Ośrodek Turystyczny znany z Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota.
W Złotym Stoku nie brakuje malowniczych widoków i atrakcji. Jedną z nich jest wyjątkowa Kopalnia Złota. Na jej obszarze znajduje się wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Począwszy od zwiedzania samej Kopalni Złota, Średniowiecznej Osady Górniczej i Sztolni Ochrowa, po poszukiwanie minerałów ziemi, czy odlewanie sztabek złota. Dzieci nie tylko poznają baśnie i legendy Gór Złotych, czy dowiedzą się wiele o zasobach regionu, ale poczują też na własnej skórze jak to jest być prawdziwym archeologiem.
O Kopalni
Zanim zamknięto Kopalnię Złota, to na przestrzeni 1000 lat jej funkcjonowania wydobyto 16 ton czystego złota. W jej wnętrzu znajdziemy przeszło 300 km sztolni, szybów i chodników na wielu poziomach. Niegdyś złoto ze Złotego Stoku miało znaczący udział w historii świata. To dzięki niemu królowa hiszpańska mogła sfinansować wyprawę Krzysztofa Kolumba, która skończyła się odkryciem Ameryki. Złoty Stok przez ponad 100 lat był także głównym światowym dostawcą arszeniku, który pozyskiwany był z rud arsenowych. Niestety Kopalnię dotknęło również wiele katastrof górniczych i pożarów. W 1900 roku wybudowano linię kolejową, a po tym czasie wprowadzono wiele unowocześnień. Powstała też kolejka elektryczna w Sztolni Gertruda. Kopalnia przynosiła dość spory urobek roczny, który z niewiadomych przyczyn spadł w 1961 roku. W 1962 roku Kopalnia została zamknięta i w krótkim czasie uległa zatopieniu. Postanowiono jednak udrożnić i udostępnić dla ruchu turystycznego niektóre korytarze. W 1996 roku uruchomiona została Podziemna Trasa Turystyczna „Kopalnia Złota”. Później udostępniono także Sztolnię Gertruda, Sztolnię Czarną Górną i Sztolnię Czarną Dolną. W Sztolni Czarnej Górnej znajduje się jedyny w Polsce podziemny wodospad, a mierzy on 8 metrów wysokości. Dziś Kopalnię Złota w Złotym Stoku odwiedzają setki turystów rocznie.
Atrakcje
Kopalnia Złota to najpopularniejsza atrakcja w Złotym Stoku. Dzieciom z pewnością spodoba się przejażdżka kolejką i zaskoczy je legenda o zbłąkanej Gertrudzie przedstawionej w formie hologramu. Zobaczyć można m.in. jak wygląda 16 ton złota oraz Laboratorium Alchemika. Czas zwiedzania to 1,5 h. Poza zwiedzaniem podziemi na odwiedzających czeka Średniowieczna Osada ukazująca dawne życie i zwyczaje. Można w niej usłyszeć wiele zabawnych historii np. w Chacie Kata. Znajdziemy też wiele działających urządzeń np. ogromne młyńskie koło, 15-metrowy kierat, czy hutę. Warto zajrzeć również do labiryntu, czy Domu Strachu, które dostarczą mnóstwo emocji i śmiechu. Czas zwiedzania trwa ok. 60 minut. Kolejnym punktem na mapie jest Sztolnia Ochrowa owiana wieloma legendami. Charakteryzuje ją kręty 130-metrowy korytarz oraz średniowieczny klimat. Korytarze pokrywa pomarańczowo-żółty barwnik wykorzystywany aż do dziś w farbach i wyrobach kosmetycznych. Sztolnia jest świadectwem ciężkiej pracy górników sprzed wielu lat, dlatego warto ją zobaczyć. Czas przejścia trwa ok. 45 minut. Trzeba pamiętać, że temperatura w podziemiach waha się od 7 do 10 stopni, więc warto zabrać cieplejsze ubranie. Warto też udać się na podziemny spływ łodzią na terenie Kopalni Złota. Jest to dodatkowa atrakcja i mogą korzystać z niej dorośli oraz dzieci powyżej 8 roku życia. To jedyny obszar objęty ograniczeniem wiekowym. Spływ odbywa się w zalanej wodą części Sztolni Gertruda na odcinku 200 metrów.
Dodatkowe atrakcje rodzinne
Jedną z ciekawych atrakcji na terenie Kopalni Złota jest płukanie złota. Wśród drobnego piasku można wyłowić drobinki prawdziwego złota. Prawdziwą przygodą może okazać się także wybijanie złotych monet. Złote monety własnoręcznie wybite można zakupić na pamiątkę. Odwiedzający mają okazję też poznać tajniki odlewania złotych sztabek. Po zwiedzeniu Kopalni można odwiedzić odlewnię i własnoręcznie stworzyć taką sztabkę złota. Sporą dawkę zabawy zapewni też poszukiwanie minerałów na Polu Diamentowym. Dodatkową atrakcją jest wystawa minerałów. Kopalnia Złota to doskonałe miejsce na wycieczkę rodzinną lub szkolną. Bilet warto zarezerwować wcześniej online ze względu na sporą ilość odwiedzających. Na terenie Kopalni znajdziemy także Muzeum Górnictwa i Historii Złotego Stoku. Wstęp jest w cenie biletu do Kopalni.
Gastronomia i sklep
Na terenie Kopalni Złotego Stoku znajdziemy sklep z biżuterią, pamiątkami, dekoracjami, przewodnikami i książkami takimi jak „Baśnie i Legendy Gór Złotych”. Znajdziemy też punkty gastronomiczne m.in. Kuźnię Smaków. Zjemy w niej m.in. zupę borowikową, schabowego smażonego na smalcu, naleśniki, czy pierogi. Kuźnia organizuje ogniska dla dzieci i młodzieży, biesiady z tańcami oraz karaoke. W restauracji znajdują się miejsca noclegowe. Od niedawna w byłym budynku starej Kruszarni powstała dodatkowa restauracja i pizzeria. Odbywają się w niej wesela oraz konferencje. Jeśli zaplanujemy zostać w okolicy na nieco dłużej znajdziemy tu kilka obiektów noclegowych.
Category: Atrakcje dla dzieci Złoty Stok
2 komentarze