Missing Consumer Key - Check Settings

Książka dla dzieci – którą wybrać

książka wart
Wydawać by się mogło, że każda książka napisana dla dzieci jest wartościowa. Okazuje się, że niekoniecznie. Warto zainteresować się tematem i podrzucić do biblioteczki dziecka coś sprawdzonego i pouczającego. W dzisiejszym artykule podamy kilka pozycji godnych polecenia.

Książka dla dzieci i nie tylko

„Książka dla dzieci, która podoba się tylko dzieciom, nie jest dobrą książką dla dzieci” – C.S.Lewis. Dokładnie tak. Kto powiedział, że czytając swojej pociesze trzeba się okropnie nudzić?  Podane tytuły nie tylko nie zanudzają, ale sprawiają, że mały osobnik książki pokocha i zacznie w przyszłości sięgać po nie sam.

Marta Kisiel: „Małe licho i tajemnica Niebożątka” – pełna humoru, wzruszeń i mądrości opowieść o małym chłopcu i jego aniele stróżu. Nie jest to książka o typowej rodzinie. Na strychu goszczą aniołowie dziergający bambosze, pod łóżkiem śpią potwory, a po domu pałęta się Licho. Marta Kisiel stworzyła fenomenalną opowieść, która jest zarówno dla młodszych jak i starszych. Autorka świetnie ukazuje trudność jaką może mieć dziecko z przystosowaniem się do szkolnego otoczenia oraz problem niektórych rodziców z poświęcaniem dziecku czasu.

Maja Lunde, Lisa Aisato: „Śnieżna siostra” – przepięknie ilustrowana książka, która opowiada o tematach ważnych i trudnych z wielką empatią i wyczuciem. Mimo śmierci bliskiej osoby, trudu pogodzenia się ze stratą, książka daje nadzieję i radość. Znajdziemy w niej wszystko to, co najważniejsze w życiu oprószone magicznym śniegiem Świąt Bożego Narodzenia.

 

Baśnie dla dzieci

J.R.R. Tolkien: „Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa” – są takie historie, które zmieniają człowieka na zawsze, które zagnieżdżają się w sercu i sprawiają, że inaczej postrzegamy świat – te opowieści to jedne z nich. Tolkien we wszystkich swoich książkach zmusza czytelnika do zatrzymania się i przemyślenia niektórych spraw. W każdej z nich znajdziemy przesłanie, które na początku niejasne, po pochyleniu się nad tekstem okazuje się prawdziwą skarbnicą wiedzy. Książka ta stworzona dla dzieci przepełniona jest miłością, ale nie tą słodką, tylko tą mądrą,ojcowską i uczącą…

J.K. Rowling: „Baśnie Barda Beedle’a” – baśnie, które zostały przytoczone w ostatniej części przygód o Harrym Potterze i które stanowią trzon dzieciństwa każdego młodego czarodzieja. Przeznaczone dla młodszych mogą wprowadzić dziecko w świat magii. Znajdziemy tu odwieczny motyw walki dobra ze złem. Pięknie ilustrowane z komentarzem wspaniałego Albusa Dumbledora.  Krótkie, ale jednocześnie bogate w treść przemyślenia dyrektora Hogwartu będą dodatkową perełką przy każdej opowieści.

 

Książka wspierająca naukę dziecka

Justyna Drzewicka: „Ratownicy czasu” – dwójka współczesnych trzynastolatków wyrusza w przeszłość, dzięki czemu poznają ówczesny świat. Autorka w ciekawy sposób przemyca ważne wydarzenia historyczne, a swoją wiedzę popiera bardzo dobrze przygotowaną bibliografią.

 

Z. Nienacki: „Pan Samochodzik i …” – z wszystkich serii Pana Samochodzika możemy wiele się dowiedzieć. Raz poszukuje słynnych francuskich obrazów, innym razem wyjeżdża do Kolumbii, poszukuje zaginionych skarbów i walczy z duchami, które nie istnieją. Przygody trwają zawsze podczas wakacji i w większości na terenie Polski, co dodatkowo kusi, aby miejsca te odwiedzać. Wszystko pięknie i ciekawie opisane. Wiedza spływa na czytelnika bezwiednie.

 

książka 2