Missing Consumer Key - Check Settings

Moszna Zamek

Moszna Zamek

Moszna Zamek to znana zabytkowa rezydencja znajdująca się we wsi Moszna w województwie opolskim. Park krajobrazowy leżący w jego granicach liczy ok. 20 ha powierzchni. Zamek posiada aż 365 pomieszczeń i 99 wież, z których zasłynął. Jego architektura i przede wszystkim wielkość, którą nadał mu hrabia Franz-Hubert von Tiele-Winckler, przyciąga turystów z całej Polski. Skrywa on wiele tajemnic, ale także wychodzi z ofertą imprez rodzinnych, Szkoły Magii dla dzieci, a nawet Wieczorów Strachu.

O Zamku

Moszna ZamekW średniowieczu Moszna Zamek należał do Zakonu Templariuszy. Jako Pałac Moszna- środkowa część dzisiejszej rezydencji – kilkukrotnie zmieniał swojego właściciela, aż w roku 1966 przejął go ród von Tiele-Winckler. Największy okres świetności Zamku przypada po 1896 roku, kiedy tuż po pożarze rozbudował go hrabia Franz-Hubert von Tiele-Winckler. Gościła w nim arystokracja, nawet sam władca Niemiec. Specjalnie dla niego wybudowano całe skrzydło zamkowe. Sama służba liczyła ok. 150 osób. Na koniec wojny ostatni potomkowie rodziny uciekli przed armią czerwoną do Niemiec. Po wojnie jego losy układały się różnie. Niestety został częściowo zrabowany, następnie funkcjonował jako szpital leczenia nerwic. Obecnie Moszna Zamek to obiekt dostępny dla turystów, czynna restauracja i hotel. Znajduje się tu także SPA z sauną i siłownia. W Zamku znajdziemy też różne sale konferencyjne, w tym Galerię Zamkową. Jest to dawna Sala Balowa, która obecnie przystosowana jest do organizowania koncertów, wystawy obrazów i wystawiania sztuki teatralnej.

Moszna ZamekZwiedzanie

Moszna Zamek proponuje trzy warianty zwiedzania: indywidualny wstęp na teren pałacowo-parkowy, zwiedzanie komnat w opcji multimedialnej oraz zwiedzanie z przewodnikiem. Wnętrza najlepiej zwiedzać w obecności przewodnika, ponieważ oprowadza on gości po miejscach dotychczas niedostępnych dla turystów. Przewodnik odsłania kulisy dawnego życia codziennego rezydencji z wieloma ciekawostkami. Na trasie zobaczyć można m.in. strych, maszynownię windy, magazyny hrabiego, szklane poddasze nad galerią, czy wejście na wieżę. Grupa zwiedzających może liczyć maksymalnie 10 osób. Można zarezerwować wizytę mailowo lub telefonicznie. Możliwość zwiedzania z przewodnikiem odbywa się w weekendy oraz w święta, a czas oprowadzenia liczy ok. 100 minut. Następnie można udać się do oranżerii, na spacer do parku lub odwiedzić Restaurację Zamkową.

Dla dzieci i szkół

Moszna ZamekW zabytkowych salach Zamku można zorganizować różne imprezy okolicznościowe takie jak wesela, chrzciny, urodziny, komunie oraz przyjęcia dla dzieci. Dla szkół i grup zorganizowanych istnieje kilka opcji zwiedzania, którym towarzyszą dodatkowe atrakcje. Poza standardową multimedialną opcją istnieje także zwiedzanie Polskiej Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Każdy uczestnik może poczuć się jak jeden z bohaterów ulubionej sagi. Dzieci otrzymują specjalne szaty członkowskie. W takiej szkole czeka wiele atrakcji m.in. zwiedzanie komnat z przewodnikiem czarodziejem, walki na miecze, czy udział w lekcjach magii i eliksirów. Inną opcją jest dotyk historii czyli zwiedzanie wraz z przewodnikiem snującym barwną opowieść o dawnych czasach. Uczestnicy mogą założyć specjalnie stylizowane stroje szlacheckie, a także wziąć udział w walce na miecze i w turnieju strzelania z łuku do tarczy.

Moszna ZamekBajkowy Zamek Moszna zaprasza także na magiczne kolonie i zimowiska w świecie czarodziejów. Podczas codziennych zajęć dzieci nabywają wiedzę i nowe umiejętności oraz rozwijają pasje. Codziennie odbywają się zajęcia ruchowe, turnieje lub zawody w średniowiecznym wydaniu, a towarzyszą temu dobra zabawa i mnóstwo radości.

Końcem października Moszna Zamek zamienia się w rezydencję rodziny Adamsów, którzy oprowadzają gości po upiornych zakamarkach posiadłości opowiadając różne historie. Istnieje opcja zwiedzania dla młodszych dzieci wraz z rodzicami. Taka wycieczka odbywa się w klimacie horroru, ale także i humoru. Czas jej trwania to 60 minut. Dla nieco starszych dzieciaków powyżej 12 lat gospodarze wprowadzają dodatkowe straszne elementy, a całość twa 75 minut.

Tuż przy zamku znajduje się również plac zabaw. Domek ze zjeżdżalniami dla dzieci przypomina zamek z wieżyczkami. Znajdziemy tutaj koniki, huśtawki, instalacje wspinaczkowe oraz piaskownice.

Dzięki dość ciekawemu położeniu Zamku Moszna oraz możliwości noclegu można zostać w okolicy nieco dłużej i skorzystać z innych regionalnych atrakcji m.in. odwiedzić Fabrykę Robotów, Zamek Książąt w Niemodlinie, ZOO w Opolu, Górę Świętej Anny, czy Twierdzę Nysa.

Źródło

4 komentarze

 1. Piękny, bajkowy zamek z ciekawą historią. Naprawdę ma swój klimat. Miejsce idealne na wypoczynek. Atrakcją wieczoru jest fantastyczna muzyczna fontanna mieniąca się kolorami. Bardzo miła obsługa. Warto przyjechać.
  Reply 15 października 2023 at 19:14
 2. Moszna to przepiękny pałac. Jest dużo zwiedzania, pokaz wieczorny przy fontannie, dobre jedzenie w restauracji i przepiękna okolica. Dobre miejsce na weekendowy wypoczynek.
  Reply 22 października 2023 at 17:59
 3. Zachęcam do skorzystania z opcji zwiedzania z przewodnikiem. Można zobaczyć dużo więcej ciekawych wnętrz, chociaż i tak pozostaje niedosyt. Można zwiedzić tylko jego namiastkę. Zamek piękny. Część hotelowa w porządku, spełnia oczekiwania. Okolica przyjemna i warto wybrać się na spacer. Polecam
  Reply 10 listopada 2023 at 16:09
 4. Przepiękny Zamek i park wokół niego. Chociaż zwiedzaliśmy bez przewodnika, bo z dziećmi, to i tak wycieczka należy do udanych. Świetny pomysł z muzycznymi fontannami. Zamek od frontu wygląda niezwykle majestatyczne. Warto pospacerować też po parku, a jeśli ktoś wybrał się z dzieckiem to w niewielkiej odległości znajduje się też plac zabaw.
  Reply 10 maja 2024 at 11:20

Leave a comment