Missing Consumer Key - Check Settings

Muzeum Dobranocek

Muzeum Dobranocek

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie jest unikatową placówką gromadzącą zbiory związane z bajkami dla dzieci. Pomysłodawca Wojciech Jama przekazał placówce wiele eksponatów takich jak oryginalne lalki filmowe, projekty, czy scenariusze. Eksponaty nawiązują do pierwszych ulubionych bajek takich jak „Jacek i Agatka”, „Gąska Balbinka”, „Bolek i Lolek”, „Miś Uszatek”, „Colargol”, „Pik-Pok”, „Plastuś”, „Kot Filemon”, „Smerfy”, „Pszczółka Maja” i wiele innych. Muzeum Dobranocek znajdziemy przy ul. Mickiewicza 13 w centrum Rzeszowa.

Muzeum DobranocekMuzeum Dobranocek nawiązuje do znanych i lubianych bajek, które niegdyś emitowane były o godzinie 19.00 i trwały zwykle 10-20 minut. Jedną z pierwszych wieczorynek była bajka „Jacek i Agatka”, a jej pierwsza emisja nastąpiła w październiku 1962 roku. Dobranocki przez dłuższy okres czasu były jednym z niewielu krótkich programów dziecięcych i były doskonałym zwieńczeniem dnia. Odwiedzając Muzeum rodzice bądź dziadkowie mogą odtworzyć dawne wspomnienia i znów poczuć się jak dziecko. Dzieci z kolei odkryją historię kinemetografii, zobaczą jak powstawały bajki oraz jak bardzo różniły się od tych współczesnych.

Atrakcje Muzeum

Muzeum DobranocekW zbiorach Muzeum Dobranocek znajdują się przeróżne rekwizyty: zabawki, figurki, ceramika, plakaty, scenariusze, scenopisy, plakietki, przywieszki, kosmetyki, artykuły spożywcze, opakowania, filmy na szpulach, kasetach, czy płytach. Znajdziemy tu wszystko, co wykorzystywane było w realizacjach filmów animowanych oraz przedmioty z wizerunkami bohaterów. Na gości czeka wystawa stała oraz wystawy czasowe. W gablotach wystawy stałej zobaczyć można postacie z bajek takich jak „Miś Uszatek”, „Przygody Misia Colargola”, „Mały Pingwin Pik-Pok”, „Maurycy i Hawranek”, „Trzy Misie”, „Jacek i Agatka” itp. Znajdziemy tu także rzeźby przedstawiające np. Reksia, Misia Colargola, Koziołka Matołka, czy Pingwina Pik-Poka. Poza eksponatami polskich produkcji znajdziemy również przedmioty z „Krecika”, „Wilka i Zająca”, „Muminków”, czy „Smerfów”. Wystawa składa się z kilku pomieszczeń. W jednym z nich możemy zobaczyć także stanowisko rysownika. Na pewno wiele przedmiotów z wystawy będzie nie lada zaskoczeniem.

Wśród wystaw czasowych można zobaczyć np. Magiczny Świat Walta Disneya, Bolka i Lolka – Poszukiwaczy Przygód, Kubusia Puchatka z Przyjaciółmi, czy wystawę w całości poświęconą pierwszej polskiej bajce takiej jak „Jacek i Agatka”.

Edukacja

Muzeum DobranocekSwoją ofertę Muzeum Dobranocek poszerzyło o przygotowanie inspirujących programów i zajęć muzealnych. Zajęcia i warsztaty dopasowane są do różnych grup wiekowych. Ciekawą propozycją są zajęcia twórcze. Akcja Animacja to warsztaty z realizacji filmu animowanego, Okolice Przygody to zajęcia sensoryczne, Bajkowi Strażnicy Przygody to z kolei kreatywne warsztaty plastyczno-techniczne. Inną propozycję stanowią zajęcia tematyczne takie jak Kalejdoskop z Postaciami Disneya, Dobranocka z Przymrużeniem Oka, czy Śladami Bohaterów Wieczorynek. Wszystkie zajęcia przybliżają najpopularniejsze postaci z filmów animowanych, bawią, a także uczą. Muzeum Dobranocek przygotowało również ofertę warsztatów dla szkół specjalnych i zajęć dodatkowych.

Źródło

 

One Comment

  1. Miejsce, które warto zobaczyć. Przywołuje wspomnienia z dzieciństwa i można się wzruszyć. Na małej sali kinowej można obejrzeć starsze bajki, ale w naprawdę dobrej jakości. Szkoda, że nie ma pamiątek bo każdy by chętnie się zaopatrzył. Jeśli ktoś jeszcze nie był to polecam zajrzeć !
    Reply 24 stycznia 2024 at 12:40

Leave a comment