Missing Consumer Key - Check Settings

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu działa od ponad stu lat. Słynie z pokaźnych i różnorodnych zbiorów pochodzących nie tylko z Polski. Muzeum mieści się w dwóch budynkach: w dwuskrzydłowym gmachu głównym oraz w budynku byłego starostwa powiatu bytomskiego. Funkcjonuje tu kilka działów: Archeologii, Historii, Etnografii, Przyrody i Sztuki, Edukacji, a także specjalistyczna biblioteka. W ramach bogatego programu edukacyjnego Muzeum Górnośląskie w Bytomiu organizuje  inspirujące wystawy oraz warsztaty i lekcje skierowane do dzieci i młodzieży.

Dzieci w muzeum

Ten program powstał w muzeum z myślą o dzieciach przedszkolnych i szkół podstawowych. Dzieci poznają sztukę poprzez grę w teatrze, udział w zajęciach artystycznych, czy Artetarapii np. w malowaniu piaskiem na podświetlanym stole. Lekcje i warsztaty dostosowane są do odpowiednich grup wiekowych i mają charakter edukacyjny. Na zajęciach z historii i przyrody dzieci mogą dowiedzieć się np. jak powstał wszechświat i w jaki sposób rozwijało się życie na Ziemi. Poza wykładem można oglądać ciekawe eksponaty. Nieco starsze dzieci mogą wziąć udział w zajęciach na temat zwyczajów śląskich w cyklu rocznym. Wystarczy skontaktować się z Działem Edukacji muzeum i zasięgnąć informacji odnośnie takich warsztatów.

Jak stać się artystą ?

Tego typu zajęcia skierowane do dzieci uczą czym jest sztuka, malarstwo oraz aktorstwo. Młodzi uczestnicy mają okazję zagrać w muzycznym przedstawieniu, jak również stworzyć własny miniaturowy obraz.

Kącik średniowieczny

Muzeum Górnośląskie w BytomiuDzieci poznają kim byli nasi przodkowie, czym się zajmowali oraz jak powstawały narzędzia i liczne przedmioty w tamtych czasach. Dowiadują się także jakie panowały obyczaje na dworze i jak wyglądał taniec. W formie warsztatów uczestnicy mogą wykonać średniowieczny sznurek – element garderoby. Źródło

Wehikół czasu – ferie

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu organizuje warsztaty w trakcie ferii zimowych skierowane do grupy wiekowej 6 – 12 lat. Tegoroczne pod nazwą Wehikół czasu miały wiele do zaoferowania m.in: zapoznanie z prehistorią, pracą paleontologa, erą dinozaurów. Dodatkową atrakcją było tworzenie własnych amuletów, świec woskowych, słuchanie opowieści o wikingach, tajemnicach starych ksiąg, historii pisma oraz warsztaty malarskie.

Muzeum pod chmurką

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu w ramach wakacyjnych letnich zajęć zaprasza również na warsztaty w swoim ogrodzie. Nie ma czasu na nudę, jest zabawa w paleontologów, tworzenie własnych dzieł sztuki, malowanie zabawek, zgłębianie przyrodniczej wiedzy i mnóstwo innych atrakcji.

 

One Comment

  1. Polecam to miejsce. Bogata kolekcja obrazów polskich malarzy, ciekawa wystawa czasowa dotycząca śląskiej kultury. Warto znać historię śląska, zobaczyć jak kiedyś było. Wystawa przyrodnicza zrobiła wrażenie na dzieciach. Super obsługa, a w niedzielę wystawa stała jest darmowa. Warto odwiedzać, ponieważ wystawy się zmieniają co jakiś czas.
    Reply 11 czerwca 2023 at 18:58

Leave a comment