Łódź od początków rozwoju kinematografii pełniła w Polsce rolę centrum produkcji filmów. To tu powstało Muzeum Kinematografii, które chroni zabytki z dziedziny sztuki i kultury filmowej. Rozpoczęło swoją działalność w 1976 roku. Obecnie znajduje się w siedzibie K. Scheiblera przy pl. Zwycięstwa 1. Posiada bogate kolekcje eksponatów z historii kina, technik filmowych, animacji, scenografii, a nawet pamiątki związane z gwiazdami polskiej kinematografii. Dla młodszych gości wśród muzealnych wystaw znajdziemy „Pałac pełen bajek”. Dzieci mogą także wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, pokazach filmowych oraz warsztatach.
Wizyta w Muzeum Kinematografii w Łodzi to doskonała propozycja dla starszych, jak i młodszych kinomanów. Wszystko co w nim znajdziemy związane jest z historią polskiego filmu. Sam budynek Muzeum wielokrotnie służył jako plan filmowy dla wielu produkcji filmowych, teatralnych, czy seriali. Muzeum organizuje wystawy stałe oraz czasowe. „Łódź filmowa” to wystawa stała ukazująca w jaki sposób Łódź stała się stolicą polskiego przemysłu filmowego. Znajdziemy tu m.in. kamery, rzutniki, kostiumy, scenariusze, fotosy, taśmy, afisze, czy nawet oryginalną statuetkę Oscara i inne filmowe nagrody. Muzeum posiada także nowoczesne kino w technologii VR.
Pałac pełen bajek
Muzeum filmowe warto odwiedzić z dzieckiem, ponieważ tu każdy znajdzie coś dla siebie. Bez względu na wiek wszystkim z pewnością przypadnie do serca wystawa „Pałac pełen bajek” obejmująca kultowe bajkowe postaci. Starsi przeniosą się w czasy dzieciństwa, z kolei młodsi poznają najbardziej znanych bohaterów filmów animowanych. Każdy z nich ma własny przytulny kąt. Znajdziemy tu m.in. Bolka i Lolka, Reksia, Pingwinka Pik-Poka, Misia Uszatka, Muminki, Małą Mi, czy bohaterów z bajki Porwanie Baltazara Gąbki. Dzieci mogą zapoznać się z przeróżnymi technikami tworzenia animacji, które opisane zostały na wystawowych tablicach.
Dla szkół i przedszkoli
Dla szkół i przedszkoli przygotowano ciekawy program edukacyjny dostosowany oczywiście do odpowiednich grup wiekowych. Odbywają się tu m.in. lekcje muzealne o najsłynniejszych polskich animacjach. Dzieci poznają autentyczne rekwizyty, w tym lalki. Oglądają także dziecięce filmy animowane w Kinie Kinematograf. Magiczny seans z kliszy to z kolei zajęcia przybliżające historię techniki filmowej, na których dzieci oglądają bajki z najstarszych projektorów. Kolejnymi ciekawymi zajęciami są Najważniejsze zawody filmowe, Gra muzealna – Plecak pełen przygód, czy warsztaty Tu stacja animacja. Na warsztatach dzieci mają niepowtarzalną okazję stworzenia własnego animowanego filmu. Na koniec film jest montowany, udźwiękawiany i umieszczamy na specjalnym muzealnym kanale. Dla nieco starszych dzieci odbywają się lekcje dotyczące efektów specjalnych, czy różnych trików filmowych. Uczestnicy mogą też dowiedzieć się czegoś na temat etapów realizacji filmów, rodzajów ruchu kamer, perspektywy, czy montażu. Warsztaty pod nazwą Cisza na planie to wspólna zabawa przy imitowaniu i nagrywaniu dźwięków w profesjonalnym studiu dźwiękowym. Andrzej Wajda spotkanie z mistrzem to z kolei zajęcia zapoznające z twórczością i dorobkiem sławnego reżysera. Uczniowie wraz z nauczycielami mogą również brać udział w pokazach filmowych z prelekcjami i wykładami, które łączą się ze zwiedzaniem wystawy stałej „Łódź filmowa” lub wystaw czasowych.
Dzieci z opiekunem
W przypadku dzieci między 5 a 9 rokiem życia odbywają się sobotnie cykliczne spotkania takie jak Filmowe opowieści. Na zajęciach uczestnicy zapoznają się z tajemnicami słynnych bohaterów filmów animowanych, różnymi wynalazkami i zabawkami optycznymi. Przy tym poznają zawody filmowe oraz oglądają klasyczne animacje. Spotkania mają miejsce zarówno w Kinie Kinematograf, jak i w salach muzealnych. Całe rodziny mogą wziąć także udział w warsztatach Cisza na planie, które mają miejsce w muzealnym studium dźwiękowym. Mogą wziąć w nich udział dzieci od 3 do 7 lat. Oprowadzenie z przewodnikiem to klasyczne zwiedzanie wystawy stałej „Łódź filmowa”. Należy jednak wcześniej uzgodnić termin zwiedzania.
Muzeum online
Część kolekcji Muzeum Kinematografii prezentowana jest online. Od 2021 roku istnieje katalog zbiorów online, który jest sukcesywnie uzupełniany. Muzeum związane jest m.in. z twórczością Romana Polańskiego, który realizował w Szkole Filmowej w Łodzi swoje pierwsze etiudy. Dlatego powstała dodatkowa wystawa online specjalnie dedykowana Jego twórczości. Kolekcja jaką tu znajdziemy to setki projektów m.in. fotografie, kostiumy, plakaty i liczne rekwizyty z planów filmowych.
Category: Atrakcje dla dzieci w Łodzi
Tags: atrakcje dla dzieci Łódź
No Comments