Missing Consumer Key - Check Settings

Muzeum Polskiej Piosenki

Muzeum Polskiej Piosenki

Opole jako stolica muzycznych festiwali posiada wyjątkowe Muzeum Polskiej Piosenki, które mieści się w Amfiteatrze Tysiąclecia. Prezentuje ono historię polskiej muzyki od lat 20 ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Znajdziemy w nim m.in. instrumenty, rękopisy, fotografie, teledyski, fragmenty koncertów, reportaży i wywiadów z artystami, budki do nagrywania piosenek, jak również kostiumy gwiazd estrady. Odbywają się tu spotkania z artystami, lekcje muzealne oraz zajęcia edukacyjne dla najmłodszych.

Wystawy

Muzeum Polskiej PiosenkiEkspozycję Stałą Muzeum można zwiedzać od sierpnia 2016 roku przy ul. Piastowskiej 14 A w budynku Amfiteatru. Wystawa jest multimedialna, dlatego każdy z gości otrzymuje audioprzewodnik wraz ze słuchawkami. Na szczególną uwagę zasługują muzyczne ściany z dotykowymi monitorami. Umieszczono w nich także soczewki, przez które zwiedzający mogą zobaczyć historyczne tło danego okresu. Wystawa stała zawiera mnóstwo fotografii, nagrań audio, budki nagraniowe, szafę z kostiumami gwiazd estrady, wirtualne lustra do przebierania, strefę poświęconą festiwalowi opolskiemu, mediatekę, wiele muzycznych eksponatów, a nawet pokój dla dzieci z perkusją elektryczną. Muzeum Polskiej Piosenki organizuje również wystawy czasowe.

Edukacja

Muzeum Polskiej PiosenkiMuzeum Polskiej Piosenki dba o muzyczną edukację dzieci i młodzieży, dlatego organizuje specjalne zajęcia dla przedszkoli i szkół. Przedszkolaki zdobywają wiedzę o wybranych instrumentach muzycznych, poznają ich brzmienie, ćwiczą rytm. Wspólnie też grają wybraną piosenkę. „Wszystko gra” to zajęcia dla dzieci szkół podstawowych, na których zdobywają wiedzę na temat instrumentów, co później przekłada się na wspólny warsztat. „Lekcja słuchania – od gramofonu do mp3” to zajęcia dla dzieci na temat dawnych i współczesnych eksponatów znajdujących się w Muzeum. Dzieci poznają gramofon, dowiadują się kiedy powstała płyta winylowa, jak działa kaseta magnetofonowa, czy płyta CD. „FestiwaLove Opole” to muzyczna wędrówka przez wszystkie edycje opolskiego festiwalu. Uczestnicy widzą jak przez wszystkie lata zmieniała się polska muzyka. Starsze klasy szkół podstawowych mogą wziąć udział w lekcjach „Tego się słucha(ło) – sto lat polskiej piosenki”. W ich trakcie młodzież próbuje wymyśleć jak będzie wyglądała piosenka za ćwierć wieku. Innym przykładem są warsztaty „RAPoeci”. To zajęcia na temat hip hopu. „Muzyka i piosenka w kadrze” to z kolei lekcje o polskiej muzyce filmowej i jej twórcach.

Warsztaty

Muzeum Polskiej PiosenkiCykl warsztatów edukacyjnych pod nazwą Mała Akademia Instrumentów skierowany jest do przedszkolaków i uczniów klas początkowych. Gośćmi warsztatów są najlepsi instrumentaliści, którzy odkrywają przed dziećmi tajniki swojej twórczości. Zajęcia edukacyjne w studiu nagraniowym to warsztaty dopasowane do różnych grup wiekowych. Ich celem jest umuzykalnienie, rozwój wyobraźni dziecka i wrażliwości słuchowej. Uczestnicy nagrywają wspólne słuchowisko, jak również prezentują wokal w studiu nagraniowym. W trakcie ferii odbywają się dodatkowe warsztaty dla dzieci w wieku 8 – 16 lat. Prowadzone są w postaci quizu o polskiej piosence. Muzeum Polskiej PiosenkiW tym czasie odbywają się także warsztaty o reżyserii dźwięku.

Ciekawą propozycją są także zajęcia wakacyjne dla grup zorganizowanych w formie wycieczki po Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu. Co roku odbywa się tu Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Przewodnik przedstawia uczestnikom jego historię oraz zaplecze estradowe. Można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy np. skąd wzięła się jego nazwa, kształt, kto był jego twórcą oraz jak powstał i jak zmieniał się na przestrzeni 60 lat.

Źródło

2 komentarze

  1. Ciekawe nowoczesne muzeum multimedialne z profesjonalnym studiem do nagrań. Świetny pomysł z tymi budkami do nagrywania piosenek. Warto poznać i wsłuchać się w historię piosenki polskiej. Dla wielbicieli muzyki czas tutaj płynie inaczej. Polecam gorąco każdemu !
    Reply 4 stycznia 2024 at 10:29
  2. Muzeum robi dobre wrażenie. Nie znam drugiego takiego miejsca. Człowiek przenosi się w czasie. Dla odważnych jest studio nagrań. Można spróbować swoich sił. Czas tutaj płynie dość szybko, dlatego warto poświęcić co najmniej kilka godzin na zwiedzanie. Na pewno kiedyś jeszcze odwiedzę.
    Reply 19 stycznia 2024 at 17:49

Leave a comment