Missing Consumer Key - Check Settings

Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie znajduje się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego w Katowicach. Dziś to prawdziwa kopalnia sztuki i najważniejszy ośrodek kultury w regionie dokumentujący dziedzictwo historyczno-kulturalne Śląska. Poza tym jego usytuowanie przypomina, jak znaczącą rolę odgrywał na tych terenach przemysł. Znajdziemy tu niezwykłe wystawy stałe i czasowe, sale edukacyjne, bibliotekę, kącik edukacyjny dla dzieci, czy 40-metrową wieżę widokową. Zarówno przedszkola, szkoły, jak i rodziny z dziećmi mogą wziąć udział w ciekawych wydarzeniach, zajęciach lub warsztatach edukacyjno-artystycznych. Oprócz lekcji, czy spotkań proponowane są także seanse filmowe, spektakle teatralne i koncerty.

Wystawy wspólnie z dziećmi

Muzeum ŚląskieMuzeum Śląskie to jeden z najważniejszych punktów na mapie Katowic, które warto odwiedzić z dzieckiem. Znajdziemy je przy ul. T. Dobrowolskiego 1 w otoczeniu parku. Sale ekspozycyjne, edukacyjne, audytorskie oraz biblioteka znajdują się pod powierzchnią terenu. To właśnie tu trafimy na wystawy stałe takie jak:

– Galeria polskiej sztuki nowoczesnej 1800 – 1945

– Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów

– Galeria plastyki nieprofesjonalnej

– Galeria śląskiej sztuki sakralnej

Na tropie Tomka

Muzeum ŚląskieW zabytkowym budynku stolarni znajduje się kolejna wystawa stała pod nazwą Na tropie Tomka. Jej przestrzeń została stworzona po to, aby rodziny z dziećmi mogły wspólnie podejmować liczne wyzwania i rozwiązywać zagadki z użyciem wszystkich zmysłów. Inspiracją do stworzenia tej wystawy stała się postać Tomka Wilmowskiego z powieści Alfreda Szklarskiego. Dzieci z pomocą rodziców muszą rozwiązać zagadkę, gdzie zniknął nasz główny bohater. Każdy z gości może poczuć się jak podróżnik ruszając tropem Tomka po różnych zakamarkach świata. Czy sny mogą być prawdziwe ? Gdzie rośnie pieprz ? Kto żyje w tipi ? Jeśli chcemy, aby dzieci poznały odpowiedzi na powyższe pytania, to warto udać się w taką podróż.

Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów

Muzeum ŚląskieA co jeszcze warto zobaczyć wraz z dzieckiem ? Z pewnością wszyscy zapamiętają obszerną wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Prezentuje ona Górny Śląsk od czasów najdawniejszych do 1989 roku. Oprócz tego, że ukazuje dość krętą historię tej ziemi, zdarzenia i wszystko co zdeterminowało jej charakter, to także odgrywa ważną rolę edukacyjną zwłaszcza u dzieci w wieku szkolnym dopiero poznającym historię swojego regionu. Częścią ekspozycji jest strefa dla dzieci i młodzieży. Można w niej zagrać w gry edukacyjne lub pooglądać filmy animowane np. o śląskich strachach, czy heksach. To jedyna wystawa w Polsce, która tak obszernie i szczegółowo prezentuje historię swojego regionu.

Warsztaty i wydarzenia

Muzeum ŚląskieDodatkową ciekawą propozycją dla dzieci są cykle warsztatów w Muzeum Śląskim. Znajdziemy wśród nich coś dla małych artystów w przedziale wiekowym 6 – 9 lat czyli „Sztukę dla niedużych”, „Średniowieczne malowanie”, „Historię opowiedzianą obrazem”, „Wszystkie barwy śniegu”, czy „Miasto od linijki”. Każde z zajęć rozpoczyna się wizytą w Galerii. Kolejnym etapem są zajęcia plastyczne. Dla nieco starszych dzieci w przedziale wiekowym 10 – 14 lat prowadzone są warsztaty z cyklu Młoda pracownia. Tu uczestnicy zapoznają się z zagadnieniami zabiegów artystycznych linii, światła, koloru, perspektywy, a na koniec stworzą własne dzieło.

Dla całych rodzin prowadzone są np. muzyczne spotkania „Dźwięki wspólne”. Muzeum Śląskie organizuje również koncerty, wykłady, wernisaże, imprezy z cyklu Dni Dziedzictwa i Narodowe Czytanie, Industriady, których motywem przewodnim jest m.in. sztuka przemysłu, a nawet imprezy z okazji Dnia Dziecka.

Muzeum Śląskie to setki eksponatów, zbiory, bogata tradycja wielokulturowości i prawdziwa skarbnica wiedzy na temat Górnego Śląska. Z punktu widzenia mieszkańców jest to znaczące miejsce życia społecznego na Śląsku.

Źródło

2 komentarze

  1. To muzeum i zarazem galeria sztuki. Warto poświęcić czas na odwiedziny. Fajna architektura i klimat. Polecam wystawę stałą o historii Śląska, a miłośnikom sztuki i malarstwa przepiękne obrazy w galerii. Warto poswięcić trochę więcej czasu, przynajmniej kilka godzin. Wyjątkowe miejsce.
    Reply 20 listopada 2023 at 17:04
  2. Jeśli ktoś chce poznać historię, kulturę i tradycje śląska to nie ma lepszego miejsca od Śląskiego Muzeum. Zabudowania są zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne, a wystawy, w tym malarstwa robią wrażenie. Ekspozycja dla dzieci Na tropie Tomka cieszy się sporym zainteresowaniem wśród dzieci. Każdy znajdzie coś dla siebie. Warto odwiedzić.
    Reply 18 marca 2024 at 19:00

Leave a comment