Missing Consumer Key - Check Settings

Park miejski im. Franciszka Kachla w Bytomiu

Park miejski im. F. Kachla

Założony w 1840 roku w Bytomiu Park miejski im. Franciszka Kachla należy do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Znajduje się na terenach dawnych wyrobisk górniczych i zajmuje obszar ponad 40 ha. Park jest wizytówką miasta i jest stale rewitalizowany.

Park miejski im. Franciszka Kachla wyróżnia się dużą różnorodnością gatunkową roślin, wśród których występują gatunki miejskie oraz egzotyczne. Na terenie parku dominują kasztanowce, dęby, klony, wierzby w pobliżu zbiorników wodnych, buki. Rosną tu także inne rośliny np. rododendrony, tulipanowce i miłorzęby. Część zachodnia parku ma bardziej rekreacyjno-wypoczynkowy charakter. Znajduje się tu tzw. „Góra Miłości” z alpinarium. Niegdyś w południowej części parku funkcjonowało mini zoo miejskie – jedne z pierwszych na terenie Górnego Śląska. Obecnie na jego miejscu znajduje się kawiarenka „Pod misiami”. W części wschodniej znajduje się kąpielisko miejskie odkryte oraz Urząd Miasta. Od 2010 roku w Parku miejskim im. Franciszka Kachla prowadzone są prace rewaloryzacyjne w obrębie stawów, rosarium, zakątku greckiego oraz góry miłości. Poza alejkami spacerowymi i piękną przyrodą można skorzystać z boiska, kilku placów zabaw dla dzieci, kortów tenisowych, toru saneczkowego, a także miejsc piknikowych.

Imprezy

W sezonie letnim Park miejski im. Franciszka Kachla przyciąga wielu mieszkańców Bytomia, ponieważ odbywają się w nim liczne imprezy pod gołym niebem m.in. aktywne poranki na polanie piknikowej dla rodzin z dziećmi. Dorośli mogą wziąć udział w zorganizowanych ćwiczeniach np. na kręgosłup, a dzieci poszaleć w towarzystwie animatorów. Współorganizatorem takich imprez jest Bytomskie Centrum Kultury, które stara się zorganizować wolny czas zarówno młodzieży, jak i dzieciom. Dużą popularnością wśród mieszkańców Bytomia cieszą się koncerty grane w ramach akcji „Parkobajtle” oraz „Parkogranie”. Koncerty odbywają się co roku w okolicach malowniczego Stawu Północnego. Można posłuchać przepięknych arii muzyki operowej, jazzu, popu, szantów lub muzyki śląskiej. Dla najmłodszych organizowane są spektakle teatralne oraz zajęcia muzyczne „Maluchy w krainie dźwięku”.

Park miejski im. Franciszka KachlaŹródło 

W ramach programu miejskiego na rzecz bezpieczeństwa rowerzystów miasto Bytom organizuje cyklicznie na terenie parku wyścigi rowerowe. Organizatorem jest Ośrodek Sportu i Rekreacji, jak również Komenda Miejskiej Policji w Bytomiu. Policjanci w trakcie imprezy przekazują młodzieży i dzieciom informacje dotyczące bezpiecznej jazdy na rowerze oraz jak unikać niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

Innym przykładem imprezy organizowanej na terenie Parku miejskiego im. Franciszka Kachla jest „Bytomski Kwietnik”. Podczas takiej imprezy można skorzystać z bezpłatnych warsztatów artystycznych, podziwiać pokazy taneczne afro dance, tańca orientalnego, ludowego, baletu i wielu innych. Można też nabyć ciekawe rękodzieła w sklepikach plenerowych.

Leave a comment