Missing Consumer Key - Check Settings

Placuszki słodkie i wytrawne

placuszki
Słodkie placuszki są idealne na śniadanie, jako przekąska, na podwieczorek lub na kolację. Z kolei placki wytrawne to doskonały pomysł na obiad.

Placuszki dobre na wszystko

Słodkie placuszki są idealne na śniadanie, jako przekąska, na podwieczorek lub na kolację. Można je spakować dziecku do szkoły. Co więcej, świetnie sprawdzą się  w podróży. Z kolei placuszki wytrawne to bez wątpienia doskonały pomysł na obiad lub kolację. Dlatego, że szybko się je robi i można w nich przemycić zdrowe składniki. Co więcej, idealnie smakują z dipem czosnkowym.

Placuszki na słodko

Placuszki bananowe na mące z ciecierzycy

Składniki:

2 dojrzałe banany,

2 jajka,

6 łyżek mąki z ciecierzycy,

1 łyżeczka proszku do pieczenia,

1 szklanka mleka,

olej do smażenia.

Wykonanie: W misce widelcem rozgniatamy banany. Następnie dodajemy jajka i dokładnie mieszamy.  Dosypujemy mąkę, proszek do pieczenia i wlewamy mleko. Całość łączymy ze sobą do uzyskania konsystencji naleśnikowego ciasta. Później rozgrzewamy patelnię i na oleju kładziemy ciasto, formują małe placuszki. Smażymy do z obu stron aż placki będą rumiane. Podajemy z cukrem pudrem, jogurtem lub owocami.

Placuszki budyniowe z jabłkiem

Składniki:

1 jajko,

3 łyżki jogurtu naturalnego,

2 łyżki mąki tortowej,

1 łyżka cukru pudru,

2 łyżki budyniu śmietankowego,

0,5 łyżeczki proszku do pieczenia,

0,5 dużego jabłka,

olej do smażenia.

Wykonanie: W jednej miseczce mieszamy jogurt z jajkiem i cukrem pudrem. Do drugiej wsypujemy mąkę, budyń i proszek do pieczenia. Następnie połączone suche składniki przesiewamy do masy jajecznej. Mieszamy łyżką lub widelcem, aby uzyskać jednolitej konsystencji. Obieramy jabłko  i ścieramy je na tarce o grubych oczkach, po czym dodajemy do ciasta i mieszamy. Na koniec wykładamy porcję ciasta na rozgrzany olej i smażymy z obu stron na rumiano. Przed podaniem oprószamy je cukrem pudrem.

Placki wytrawne

Kolorowe placki z warzyw

Składniki:

1 kg ziemniaków,

1 cukinia,

2 marchewki,

1 cebula,

2 jajka,

sól, pieprz, majeranek – wedle uznania,

olej do smażenia.

Wykonanie: Ziemniaki i marchewkę obieramy. Razem z cukinia ścieramy na tarce o grubych oczkach, a cebulę siekamy. Do warzyw dodajemy mąkę, jajka i przyprawy. Następnie całość mieszamy. Na rozgrzany olej nakładamy porcję masy i spłaszczamy ją łyżką. Masa może wydawać się zbyt luźna, ale pod wpływem smażenia stężeje. Mniejsze placuszki są łatwiejsze do przewracania na drugą stronę. Smażymy je na rumiano na każdej ze stron.

Fuczki – placki naleśnikowe z kapustą kiszoną

Składniki:

500 ml mleka,

2 szklanki mąki,

3 jajka,

400 g kapusty kiszonej,

przyprawy: sól, pieprz, majeranek, cząber,

olej do smażenia.

Wykonanie: mąkę, mleko i jajka mieszamy, aby powstało ciasto naleśnikowe. Kapustę odciskamy z soku, szatkujemy i dodajemy do ciasta, całość mieszamy. UWAGA: Można użyć kapusty surowej, będzie bardziej wyczuwalna, a placuszki będą miały kwaśnawy posmak. Można również kapustę wcześniej podgotować, aby była bardziej miękka i mniej kwaśna. Następnie na rozgrzaną patelnię wykładamy porcje ciasta zwracając uwagę, żeby placki nie były zbyt duże i grube. Smażymy z obu stron.