Missing Consumer Key - Check Settings

Rogalowe Muzeum Poznania

Rogalowe Muzeum Poznania

Na Starym Rynku, w pięknej zabytkowej kamienicy samego serca miasta Poznań mieści się Rogalowe Muzeum Poznania. Stanowi kolebkę tradycji i kultury tego regionu. Jego symbolem są pyszne i wszystkim dobrze znane Rogale Świętomarcińskie. Miejsce to słynie z legend, pokazów i warsztatów rogalowych, degustacji oraz warsztatów edukacyjnych o ratuszu, koziołkach i hejnale. To atrakcja zarówno dla dużych i małych.

Koziołki na ratuszu

Rogalowe Muzeum PoznaniaTuż na wprost Rogalowego Muzeum Poznania znajduje się słynny renesansowy ratusz z trykającymi koziołkami, które stały się symbolem miasta. Skąd pochodzą? Legenda głosi, że niegdyś z okazji wystawienia nowego ratuszowego zegara wyprawiono wystawną ucztę. Ponieważ jednemu z kucharzy spalił się udziec sarni, postanowił on upiec dwa koziołki z pobliskiej łąki. Koziołki czmychnęły na wieżę ratusza i dostrzegli je przybyli goście. Widok był tak zabawny, że wojewoda darował kucharzowi jego przewinienie. Polecił też zegarmistrzowi, aby dobudował nowemu zegarowi mechanizm z koziołkami.  Z wieży odgrywany jest także jeden z najstarszych polskich hejnałów, z którym wiąże się kolejna legedna „O królu kruków”. Tradycja odgrywania poznańskiego hejnału pochodzi z XV wieku. Od 1954 roku w ratuszu znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznań.

Atrakcje Rogalowego Muzeum

Rogalowe Muzeum PoznaniaW Rogalowym Muzeum Poznania można usłyszeć legendy o powstaniu Rogali Świętomarcińskich, czyli o regionalnych, słodkich przysmakach. Odwiedzający poznają składniki oraz tajniki ich przygotowania. Sami mogą też pomóc Rogalowemu Mistrzowi. Rogale są wyjątkowe pod tym względem, że mogą powstawać tylko w Wielkopolsce według określonej receptury. Muzeum oferuje pokazy na żywo, degustacje, wspólny wypiek, multimedialną prezentację dotyczącą historii miasta, a dla grup zorganizowanych certyfikaty czeladnicze. To świetna atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Na pokazach rogalowych z koziołkami oprócz standardowego programu z okien Muzeum można dodatkowo obejrzeć pokaz koziołków na ratuszu. Można też nabyć pamiątkę związaną z Rogalem i Poznaniem. Dla dzieci świetną propozycją zajęć jest warsztat artystyczno-edukacyjny „Widokówka z Poznania”. Dotyczy on dzieci w wieku 5-10 lat. Podczas zajęć uczestnicy wykonują różnymi metodami widokówki, które mogą zabrać do domu na pamiątkę. To świetna atrakcja dla szkół, czy przedszkoli. „Widokówka w klasie” to z kolei zajęcia zdalne. Rogalowe Muzeum PoznaniaDzieci w szkole dostają swoje zestawy plastyczne i narzędzia do tworzenia widokówek. Następnie oglądają film instruktażowy z widokiem na miasto. Takie zajęcia można nawet zorganizować dziecku w domu. Warsztaty uczą i rozwijają, ponieważ dzieci poznają poznańskie legendy, uczą się historii, czy regionalnej gwary, ale także rozwijają swoją kreatywność. Jest to jedna z najlepiej ocenianych atrakcji tego regionu.

Źródło

2 komentarze

  1. Ciekawa atrakcja. Dużo pozytywnej energii, humoru, historii i można zakupić świeże, pyszne rogale. Polecam !
    Reply 22 marca 2024 at 21:17
  2. Ciekawie i zabawnie przedstawiona historia rogala. Przy okazji wiele ciekawostek, szczypta poznańskiej gwary i pyszne wypieki. Takie muzeum polubi każdy. Polecam zajrzeć !
    Reply 11 kwietnia 2024 at 21:54

Leave a comment