Missing Consumer Key - Check Settings

Śląski Ogród Zoologiczny

śląski ogród zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny znajduje się na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie i zajmuje obszar ok 50 ha. Swoją działalność turystyczno-edukacyjną rozpoczął w 1958 roku i do dziś trwa jego rozbudowa. Jest jednym z największych ogrodów zoologicznych w Polsce. Od początku działalności zoo cieszy się sporą popularnością i chroni ponad 300 egzotycznych gatunków zwierząt z całego świata, w tym gatunki zagrożone wyginięciem.

Planując wizytę w Parku Śląskim warto odwiedzić Śląski Ogród Zoologiczny – istotny punkt na mapie turystycznej Śląska. Zabytkowa brama główna zachęca do odwiedzin i nadaje wyjątkowy klimat. Tuż przy wejściu warto zaopatrzyć się w mapkę z tematycznymi trasami zwiedzania. Są one dostępne także w aplikacji mobilnej. Na trasach w różnych częściach zoo rozlokowane zostały punkty gastronomiczne oraz kioski z pamiątkami. Dodatkową wartością zoo są tablice edukacyjne skrywające wiele ciekawostek.

Ciekawe ekspozycje

Kotlina dinozaurów – oryginalna ekspozycja stworzona w 1975 roku przedstawia 16 zrekonstruowanych modeli dinozaurów. W tamtych czasach była to pierwsza taka ekspozycja w Polsce. Odkryte przez polskich paleontologów oryginalne szczątki tych dinozaurów znajdują się obecnie w Zakładzie Paleozoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Słoniarnia – to duży, okrągły wybieg dla słoni indyjskich, które głównie przebywają na zewnątrz. Wewnątrz budynku znajdują się również terraria z jaszczurkami i żółwiami.

Małpiarnia – jest najstarszym budynkiem zoo. W skrzydle głównym można zobaczyć różne gatunki małp, natomiast w bocznej części znajdują się papugi i różne gady.

Wybieg dla niedźwiedzi – jednymi z pierwszych zwierząt śląskiego zoo były niedźwiedzie brunatne, które sprowadzono w 1958 roku. Korzystają one obecnie z dwóch wybiegów.  śląski ogród zoologiczny

Egzotarium – w środku można zobaczyć kajmany, węże, australijskie ptaki w hali wolnych lotów. Przy wyjściu znajduje się akwarium, natomiast kawałek dalej ptaki drapieżne i sowy.

Pingwinarium – w roku 2020 powstało tu nowe pingwinarium, w którym podziwiać można pingwiny peruwiańskie – gatunki obecnie zagrożone wyginięciem. Na nowym wybiegu można oglądać je pod wodą oraz na skalnej plaży. Źródło

 

śląski ogród zoologiczny

Wybieg dla gibonów – mieszkańcem tej ekspozycji jest gibon czapnik nie prezentowany wcześniej. Uznaje się, że jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Źródło

W ostatnich latach odnowiony został także pawilon dla żyraf, wybiegi dla nosorożców, tygrysów i gepardów. Na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego zobaczyć można także lwy, irbisy, zebry, antylopy, kangury, emu, lemury, nosorożce, krokodyle, przeróżne gatunki ptaków i wiele innych zwierząt.

Dodatkowe atrakcje dla dzieci

Śląski Ogród ZoologicznyW pobliżu Skalnej Kotliny Dinozaurów, stanowiącej ciekawą atrakcję dla dzieci, znajduje się duży plac zabaw o drewnianej konstrukcji. Kolejnym miejscem zabaw na terenie zoo jest Mini Park Linowy ZOOLANDIA dla dzieci w wieku 3-13 lat. Zabawa z kolorowymi przeszkodami odbywa się na wysokości 1,5-3 m i jest całkowicie bezpieczna, ponieważ przed upadkiem zabezpieczają siatki asekuracyjne. Wycieczka do Śląskiego Ogródu Zoologicznego w Chorzowie to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jest to świetne miejsce na spacer z dziećmi, które dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy np. z życia zwierząt i znajdą też czas na dobrą zabawę.  Źródło

Leave a comment