Missing Consumer Key - Check Settings

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach istnieje od 1945 roku. Zaliczany jest do najstarszych teatrów lalkowych w Polsce. Jego założycielem był Juliusz Glatty – aktor, reżyser, scenograf. Repertuar teatru skierowany jest głównie do dzieci. Obejmuje współczesne propozycje, jak i  klasyczne baśnie. Na jego deskach wystawiono dziesiątki spektakli takich jak Pinokio, Kot w butach, Piotruś Pan, Podróże Guliwera, Słowik, Ferdynand Wspaniały, Dziadek do orzechów, Pchła Szachrajka, Piękna i Bestia i wiele innych.

Śląski Teatr Lalki i Aktora AteneumWarto wprowadzać dzieci w świat sztuki, ponieważ pełni ona ważną rolę w rozwoju społecznym i psychicznym już od najmłodszych lat. Teatr zapoznaje dzieci ze sztuką literacką, uczy koncentracji, uważnego słuchania, kształtuje wrażliwość. Sztuka pobudza zmysły, twórcze myślenie, daje nieograniczone możliwości. Wizyty w teatrze już od najmłodszych lat procentują na przyszłość. Dzieci uczą się, odkrywają życiowe problemy oraz poznają techniki radzenia sobie z nimi. Jeśli rodzic obawia się dyskusji z dzieckiem na trudne tematy, odpowiednim punktem wyjścia może okazać się wizyta w teatrze. To dobra odskocznia i doświadczenie również dla rodziców.

Edukacja

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum prowadzi warsztaty pod hasłem „Teatr da się lubić” lub „Teatr na lekcji wychowawczej.” Zajęcia kierowane są do różnych grup wiekowych, głównie młodzieży i dorosłych. Ich celem jest przybliżenie języka oraz warsztatu aktorskiego. Tematów takich zajęć jest wiele. Teatr ruchu wykorzystuje ćwiczenia, uczy komunikacji niewerbalnej. Na warsztatach lalkarskich uczestnicy mogą wykonać własne lalki. Następnie w grupach tworzą scenkę. Dźwiękowisko to warsztaty muzyczno-ruchowe, na których można stworzyć własną ścieżkę dźwiękową. Z kolei na Teatralnym zwierzyńcu każdy może zagrać zwierzę. Takie zajęcia udowadniają, że na deskach teatru można zainscenizować po prostu wszystko. Podczas gier i zabaw aktorskich rozwijamy kreatywność, pewność siebie, umiejętność koncentracji i pracy w grupie. Teatr na lekcji wychowawczej to zajęcia ukierunkowane na pracę w grupie realizowane w formie interaktywnej. Celem spotkań jest przede wszystkim przełamanie własnych oporów w kontakcie z innymi ludźmi.Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Warsztaty dla szkół podstawowych i przedszkoli mogą być realizowane nie tylko w teatrze, ale także na terenie placówek edukacyjno-wychowawczych. Kierowane są do dzieci powyżej 4 roku życia. Tematy spotkań to np. Drugie życie papieru, Jeden przedmiot – tysiąc pomysłów, W wierzgającym ciele życia wiele, Kolory w teatrze, Warsztaty lalkarskie, jak również Teatralny zwierzyniec.

Dodatkowe atrakcje

Śląski Teatr Lalki i Aktora AteneumTeatr Ateneum w Katowicach jest organizatorem konkursów literackich dla młodzieży. Dzieci od 6 roku życia wraz z opiekunami mogą wziąć udział w rodzinnej wędrówce pełnej niespodzianek, zabaw z jednoczesnym zwiedzaniem różnych teatralnych miejsc Katowic. Na odwiedzających czeka również Galeria Ateneum prezentująca ciekawe i inspirujące wystawy. Jednym z interesujących wydarzeń jest Noc Galerii. Dla dzieci teatr organizuje wernisaże ilustracji dziecięcej np. autorów dziecięcych książek obrazkowych. Latem odbywają się półkolonie teatralne „Lato w teatrze”. Podczas różnych świąt np. z okazji Dnia Dziecka rodzice mogą przyjść z maluchem na spektakl i dodatkowo wziąć udział w specjalnie przygotowanych z tej okazji rodzinnych warsztatach. Dla nauczycieli, animatorów i miłośników edukacji prowadzone są także zajęcia inspirujące do podejmowania twórczych działań z uczniami i podopiecznymi. Można dowiedzieć się w jaki sposób rozbudzić w dzieciach i młodzieży zainteresowanie sztuką i kulturą.

Źródło

 

One Comment

  1. Teatr mały ale piękny, a wnętrze bardzo kameralne. Magiczne miejsce, do którego zawsze chętnie powrócimy. Fajnie że, repertuar dostosowany jest do każdej grupy wiekowej. Dla dzieci przedstawienia są piękne , mądre i wzruszające. Nasz 7 - latek był zachwycony. Prawdziwa przyjemność. Polecam !
    Reply 8 listopada 2023 at 17:39

Leave a comment