Missing Consumer Key - Check Settings

Szlak Ginących Zawodów

Szlak Ginących Zawodów

U podnóża Gór Stołowych w województwie dolnośląskim znajduje się ośrodek uzdrowiskowo-turystyczny Kudowa-Zdrój. Pod względem lokalizacji oraz atrakcji to świetne miejsce na rodzinny wypoczynek. Jedną z tutejszych atrakcji jest Szlak Ginących Zawodów. Przypomina skansen, choć jest to wciąż funkcjonujące gospodarstwo rolne. Znajdziemy w nim dom chleba, wiatrak, kuźnię, pracownię garncarską, chatę robótek ręcznych, czy mały zwierzyniec. Klimat tego miejsca sprawia, że goście przenoszą się w czasie, odkrywają historię dawnej wsi, ważnych rzemiosł i zawodów, które poniekąd odeszły już w zapomnienie.

Agroturystyka

Szlak Ginących Zawodów jest miejscem, w którym znajdziemy kilka drewnianych chat, wiatrak, a także Mini ZOO. Jego gospodarzami są Państwo Gorczyńscy. Impulsem do powstania całego obiektu stał się zakup wiatraka pochodzącego z 1902 roku. Szlak Ginących ZawodówZwiedzanie można rozpocząć od pracowni garncarskiej, w której powstają naczynia z gliny. Tutaj każdy z gości ma możliwość wykonania na kole garncarskim własnego dzieła. To świetna okazja, aby zrozumieć sztukę rzemiosła i odnaleźć radość w tworzeniu wyjątkowych rzeczy. Tuż przy budynku stoi też kamienny piec do wypalania naczyń. Kolejnym etapem jest wizyta w kuźni. Można zobaczyć jak Kowal przy użyciu narzędzi wykuwa np. podkowę. Za dodatkową opłatą może wykuć również podkowy z inicjałami gości. Kolejną atrakcją jest dom chleba. W środku znajduje się duży piec opalany drewnem. We wnętrzu domu każdy pozna tradycyjny sposób pozyskiwania mąki i zasmakuje prawdziwego, wiejskiego chleba. Odwiedzający mogą spróbować swoich sił w procesie jego wypieku. W kolejnym zakątku gospodarstwa znajdziemy różne rękodzieła robione na szydełku oraz gobeliny. Poza tym znajduje się tu także sprzęt dawnego gospodarstwa domowego. Jedną z głównych atrakcji Szlaku Ginących Zawodów jest stojący w centralnej części wiatrak typu koźlak. Można wejść do jego wnętrza i dowiedzieć się w jaki sposób działa. Między chatami stoją także wiaty z dawnymi maszynami i urządzeniami rolniczymi. Przy końcu Szlaku znajdziemy chatę z ekspozycją polskich strojów ludowych.Szlak Ginących Zawodów

Mini ZOO

Kolejną atrakcją na trasie Szlaku Ginących Zawodów jest mały zwierzyniec. Dzieciom z pewnością przypadnie do gustu możliwość dokarmiania niektórych zwierząt. Można tu spotkać zwierzęta gospodarskie takie jak kury, gęsi, owce, kozy, lamy, ale także rogate jelenie, wielbłądy, zebry, czy pawie. Przy każdym ogrodzeniu znajdziemy tabliczkę informacyjną z opisem jego mieszkańców.

Pozostałe atrakcje

Szlak Ginących ZawodówDzieci mogą skorzystać z niewielkiego placu zabaw, a goście mają możliwość wynajęcia sąsiednich Kudowskich Chatynek. Jako pamiątkę można zakupić gotowe naczynko w pracowni garncarskiej. Na terenie agroturystyki organizowane są także pokazy wyrobu masła oraz biesiady dla grup zorganizowanych. Imprezy integracyjne w wiejskim stylu z pieczeniem kiełbasek przy ognisku stanowią przyjemne urozmaicenie wypoczynku. Szlak Ginących Zawodów to tylko jedna z wielu atrakcji Kudowy-Zdroju. W okolicy znajdziemy także Park Linowy, Park Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych, Muzeum Zabawek, Ogród Japoński, Kaplicę Czaszek, Błędne Skały oraz Szczeliniec Wielki.

Źródło

 

Leave a comment