Teatr Baj w Warszawie to najstarszy teatr lalek w Polsce. Istnieje od 1928 roku. Znajduje się przy ulicy Jagiellońskiej 28. To za jego zasługą powstało wiele innych polskich teatrów lalek. Za swoje dokonania placówka została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Aby dotrzeć do najmłodszych widzów Teatr prowadzi różne przedsięwzięcia artystyczne i edukacyjne m.in. program dla szkół i przedszkoli „teatr wiem co to”, dla dzieci do 3 lat „Bajowe Najnaje”, czy projekt „Dziecko – teatr – świat. Ponad barierami”.
To ważne, aby rozwijać w dzieciach zainteresowanie sztuką. Udział w przedstawieniach teatralnych sprzyja w koncentrowaniu uwagi, uczy kultury, prawidłowego zachowania się podczas spektaklu, rozwija wrażliwość oraz wyobraźnię. Dzieci odkrywają świat. Z bliska przeżywają losy bohaterów, współodczuwają ich emocje, jak również oceniają ich postępowanie. Teatr może okazać się doskonałą inspiracją do twórczej i rozwojowej zabawy nawet w domu.
Edukacja w Teatrze
Do dzieci od 5 roku życia adresowany jest program „teatr wiem co to” realizowany w postaci spotkań i warsztatów. Dzieci nie tylko zdobywają ciekawą wiedzę o kulturze i teatrze, ale mają możliwość poznać go od środka. Teatr Baj prowadzi także lekcje online np. na temat pracy i warsztatu aktorskiego, jego kulis, animacji, masek, różnych lalek teatralnych, czy nawet roli reżysera, kompozytora i scenografa. Czas trwania takich lekcji to ok. 45 minut. Prowadzone są także „warsztaty bez barier”, które dostosowywane są do potrzeb specjalnych grup m.in. do osób z niepełnosprawnościami.
Na zamówienie opiekunów grup realizowane są warsztaty tematyczne do spektakli. W takich spotkaniach mogą brać udział przedszkola i szkoły, a podczas zajęć każdy uczestnik ma okazję do wyrażenia własnych spostrzeżeń. Przykładem mogą być warsztaty do spektaklu „Plastusiowy Pamiętnik”. Dla przedszkoli są to zajęcia U Plastusia w Pamiętniku, a dla dzieci klas 1 – 3 Świat między kartkami Plastusiowego Pamiętnika.
Ciekawym pomysłem są także warsztaty z cyklu „Zabajowisko”. W spotkaniach mogą uczestniczyć dzieci z rodzicami. Prowadzą je aktorzy Teatru Baj. Od 2023 roku placówka organizuje także bezpłatne warsztaty logopedyczne skierowane do dzieci w wieku 5 – 9 lat, zamieszkałych na Obszarze Rewitalizacji tzn. w wybranych dzielnicach Pragi.
Galeria Lalek
Galeria Lalek Teatru Baj jest wystawą, na której znajdują się marionetki, kukiełki, jawajki, czy pacynki. Od początku roku 2024 można oglądać też wystawę pod tytułem „Baśniowi bohaterowie Orientu”. Wszystkie eksponaty pochodzą z archiwum Teatru. Galerię można zwiedzać w grupach z kustoszem. Indywidualne zwiedzanie odbywa się w wybrane weekendy. Do Galerii Lalek mają wstęp dorośli i dzieci powyżej 5 roku życia.
Spektakle
Dla najmłodszych widzów w przedziale wiekowym 0-3 lata przygotowano kilka spektakli. Jednym z nich jest „Ciałogranie”, czyli przedstawienie oparte na tańcu i ruchu. „Kuchnia pełna niespodzianek” to zabawa w kuchni, która pozwoli dzieciom eksperymentować z odpowiednio przygotowanymi przedmiotami. „Śpij” jest z kolei przedstawieniem o zasypianiu, któremu może towarzyszyć wiele zaskakujących tajemnic.
Dla dzieci w wieku przedszkolnym Teatr Baj prezentuje np. „Muzeum skarbów”, „Przygody kota Filemona”, „Niesamowite przygody Skarpetek”, „Pinokia”, „Plastusiowy Pamiętnik”, czy „Maleńkie Królestwo Królewny Aurelki”.
Jest też mnóstwo propozycji dla dzieci w wieku szkolnym. Zaliczamy do nich np. „Dziadka do orzechów”, „Piotrusia Pana”, „Akademię Pana Kleksa”, „Jasia i Małgosię”, czy „Dziewczynkę ze skrzypcami”.
Teatr na zewnątrz
W celu zbudowania głębszych relacji między twórcami a odbiorcami, Teatr wyszedł ze swą działalnością na ulice miasta i zachęca najmłodszych mieszkańców do uczestnictwa i wspólnej zabawy. Na ulicach warszawskiej Pragi w przeróżnych sceneriach odbywają się spektakle oraz dziecięce warsztaty. Biorąc udział w programie Rewitalizacji m.st. Warszawy Teatr przyczynia się m.in. do podniesienia atrakcyjności i ruchu turystycznego w mieście. W ramach projektu zrealizowano wiele plenerowych spektakli m.in. „Nie wywołuj wilka!”, „Pinokio”, „Ile waży jabłko na Marsie?”, „Baśń o słońcu”, czy „Dom”.
Category: Atrakcje dla dzieci w Warszawie
One Comment