Missing Consumer Key - Check Settings

Teatr Lalek Banialuka

Teatr Lalek Banialuka

Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej powstał w 1947 roku i jest jednym z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce. Oferuje on wiele spektakli dla dzieci w różnym wieku, jak i dla starszych widzów. Teatr organizuje także warsztaty prowadzone przez doświadczoną kadrę aktorską. Jest też organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej – jednego z najważniejszych na świecie festiwali.

Teatr Lalek BanialukaTeatr Lalek Banialuka powstał przede wszystkim z myślą o dzieciach, choć repertuar uzupełniają również spektakle dla młodzieży i dorosłych. Założycielami byli Jerzy Zitzman oraz Zenobiusz Zwolski, którzy patronką swojego teatru uczynili Banialukę – bohaterkę fantastyczno-przygodowej opowieści „Historia ucieszna o zacnej królewnie Banialuce”. Celem założycieli było nadanie słowu Banialuka nowego pozytywnego zabarwienia, zupełnie nie kojarzonego z niedorzecznością. Do współpracy z teatrem angażowane były od zawsze uznane sławy, ale także młodzi twórcy i autorzy sztuk dla dzieci. Za twórczość taką jak „Sztuka Młodym”, „Piękna i Bestia”, „Zielony Wędrowiec”, „Mr Scrooge”, „Calineczka”, czy „Pierścień i Róża”  teatr otrzymał nagrody oraz wyróżnienia.

Edukacja

Teatr Lalek BanialukaAby przybliżyć dzieciom i młodzieży pozakulisowy warsztat i pracę aktorów, a także pokazać czym jest świadomość własnego ciała można wziąć udział w warsztatach aktorskich. Z kolei na warsztatach teatru cieni młodsi uczestnicy dowiedzą się czym jest teatr cieni i jak powstał. Odkryją również jakie są jego odmiany oraz jak stworzyć ciekawe cienie. Zarówno szkoły, jak i przedszkola mogą brać udział w specjalnych warsztatach ekologiczno-teatralnych. Ich celem jest poszerzanie wiedzy dotyczącej przyrody, otaczającego nas świata i jego oddziaływania na ludzi. Magiczne miejsca teatru to warsztaty, na których uczestnicy zwiedzają całe zaplecze teatralne, pracownie krawieckie, stolarskie i plastyczne, poznają lalki i dowiadują się jak powstaje spektakl. Z kolei podczas zajęć teatr ruchu każdy nauczy się jak za pomocą ruchu opowiedzieć ciekawą historię. To warsztat tańca, pantomimy lub gry w masce. Takie zajęcia dostosowywane są odpowiednio do wieku i możliwości grupy. Teatr Lalek Banialuka stworzył filmy m.in. o podstawach technik lalkarskich jawajka, o technikach sztuki lalkarskiej lalek stolikowych, pacynek czy marionetek. Takie filmy przede wszystkim przybliżają widzom na czym polega animacja. Stworzone zostały w ramach projektu Artystyczne Okno na świat.

Spektakle

Teatr Lalek BanialukaTeatr Lalek Banialuka tworzy różnorodne barwne widowiska, a głównym źródłem ich inscenizacji jest klasyka polskiej i zagranicznej literatury dziecięcej. Ze swoimi przedstawieniami Banialuka jeździ po całym świecie i uczestniczy w najważniejszych międzynarodowych festiwalach teatralnych. Bogaty repertuar zawiera wiele spektakli adresowanych do dzieci. Przybierają one zabawną i pouczającą formę, a na pozór groźny świat staje się naprawdę przyjazny. Znajdziemy w nim np. Jasia i Małgosię, Księgę dżungli, Chłopca z gwiazd, Calineczkę, Księżniczkę na ziarnku grochu, Urodziny w Nibylandi, TuTu, O mniejszych braciszkach świętego Franciszka i wiele innych ciekawych propozycji.

Źródło

 

Leave a comment