Missing Consumer Key - Check Settings

Upał z dzieckiem – jak go przetrwać

ochrona dziecka przed upałem
Wysoka temperatura może być uciążliwa, a nawet niebezpieczna dla zdrowia naszego malucha. Jest jednak kilka sposobów, które ułatwią przetrwanie upałów z dzieckiem.

Jak chronić dziecko przed upałami?

Ważne jest, by pilnować nawodnienia dziecka podczas upału. Mogą nam to ułatwić specjalne kubeczki z rurkami lub bidony z nadrukiem postaci z bajek. Ulubiony bohater sprawi, że kubek będzie bardziej atrakcyjny dla dziecka i chętnie będzie nosić go ze sobą.

Najlepiej nawadnia woda i w czasie upału powinniśmy zastąpić nią słodkie soki.  By dłużej utrzymać wodę w organizmie warto do niej dodać różne dodatki, miętę, cytrynę, a nawet kawałki arbuza czy truskawek.

Dieta naszego dziecka w czasie upałów również powinna być bogata w wodę. Latem zamiast tradycyjnych zup świetnie sprawdzą się chłodniki. A jako przekąskę podajmy dziecku owoce i warzywa z wysoką zawartością wody, np. arbuzy albo ogórki pokrojone w ćwiartki. Nie bójmy się też sorbetów. Co prawda te sklepowe często zawierają dużo cukru, ale możemy sorbety zrobić sami w domu, np. z jagód, arbuza czy innych sezonowych owoców. Taki deser będzie wartościowy, a do tego ochłodzi i nawodni nasze dziecko.

Upał, a ochrona skóry przed słońcem

Nie zapominajmy o kremie z filtrem. Powinniśmy tak naprawdę stosować go cały rok, ale latem jest szczególnie ważny. Najlepiej wybrać kosmetyk z wysokim faktorem i co jakiś czas ponownie smarować nim skórę naszego dziecka. Powtarzanie tej czynności jest szczególnie istotne, jeśli w międzyczasie dziecko kąpało się w basenie czy w morzu.

Poza tym zakładajmy dziecku słomiany kapelusz, czapkę z daszkiem lub chustki. Jeśli dziecko nie lubi nakryć głowy znów przychodzą nam z pomocą nadruki z bohaterami bajek. Polecamy wybrać takie nakrycie, które ochroni również kark i twarz dziecka. Najlepiej sprawdzą się więc kapelusze z większym rondem lub chustki z daszkiem.

Ubierajmy dzieci w ubrania z cienkich, przewiewnych materiałów, które stworzą warstwę ochronną przed słońcem, np. koszulki z lnu. Natomiast w domu pozwólmy dziecku biegać w samej bieliźnie lub pieluszce. Wielu rodziców ubiera swoje dzieci zbyt grubo w obawie przed przewianiem. Jednak przynosi to więcej szkody niż pożytku, ponieważ maluch podczas upału może doznać udaru cieplnego, jeśli się przegrzeje.

Zabawki i gadżety – pomoc w trakcie upałów

W trakcie upału możemy posiłkować się zabawkami, które sprawią, że wysokie temperatury będą bardziej znośne.

Baseny dmuchane lub plastikowe piaskownice możemy napełnić wodą i postawić na podwórku, a nawet na balkonie. Na rynku zabawek dostępne są też wodne ślizgawki, tory wyścigowe, fontanny, place zabaw czy gadżety, takie jak kosze do gry w piłkę, które możemy zamontować w basenie. Jeśli nie mamy w okolicy jeziora, w którym można się schłodzić to takie zabawki wodne przyniosą ulgę dziecku, ale również nam. Dzięki temu możemy też spędzić trochę czasu z dzieckiem na dworze.

Wiatraki, czy to większe czy zabawkowe też będą przydatne w czasie letnich upałów. Powinniśmy wiatrakami elektrycznymi obniżać temperaturę w domu, a na spacerze możemy dać dziecku kolorowy, zabawkowy wiatraczek, np. na baterie.

Pamiętajmy, że latem lepiej nie przebywać z dzieckiem na dworze pomiędzy 11 a 15, kiedy słońce grzeje najmocniej. Jeśli wybierasz się na spacer z dzieckiem w wózku, nie przykrywaj go kocami, by osłonić je przed słońcem, bo dziecko może się przegrzać. Lepszym wyborem będzie zamontowanie przy wózku parasola z filtrem UV.

upał dziecko