Missing Consumer Key - Check Settings

Warsztaty ceramiczne w Bolesławcu

Warsztaty ceramiczne Bolesławiec

Manufaktura ceramiki w Bolesławcu to rozpoznawalna marka i miejsce, w którym powstają unikatowe dzieła sztuki z bogatą, wieloletnią, tradycją. W samym sercu Bolesławca kwitnie przemysł, warsztaty i wydarzenia kulturalne, które rozsławiają lokalne wyroby w Polsce i za granicą. Zakłady ceramiczne współpracują także z Muzeum Ceramiki gromadzącym piękne zbiory kamionkowe i cieszącym się sporym zainteresowaniem. Dla chętnych rodzin z dziećmi Manufaktura organizuje warsztaty, wystawy ceramiczne, spotkania z artystami, a także festiwale i targi.

Początki ceramiki datuje się na XIV wiek.  Choć z upływem lat rzemiosło przerodziło się w przemysł duch początkowych technik i wzorów został całkowicie zachowany. Tradycyjne metody formowania, szkliwienia, wypalania, czy stempelkowy sposób zdobienia wzorami inspirowanymi ludowym folklorem do dziś zachowały swój wyjątkowy charakter.

Święto Ceramiki

Warsztaty ceramiczne BolesławiecAby przyciągnąć turystów i zainspirować mieszkańców do tworzenia, czy poznawania historii, Bolesławiec raz w roku organizuje wielki festyn ceramiki. To święto dla dorosłych i dzieci z mnóstwem atrakcji, barwnym pochodem przebierańców, zabawami, koncertami, wystawami oraz warsztatami z ceramiki.

Warsztaty ceramiczne

Świetną okazją do oderwania się od codziennych czynności i sprawdzenia swoich zdolności artystycznych mogą być warsztaty ceramiczne. Manufaktura ceramiki w Bolesławcu zachęca dorosłych, jak i dzieci do wzięcia udziału w takich zajęciach. Przede wszystkim inspirują, uczą pięknego rzemiosła, kreatywności, a także rozwijają wyobraźnię. To niepowtarzalna okazja, aby samodzielnie przygotować naczynia, zapoznać się z metodami pracy z gliną i jej właściwościami. Warsztaty ceramiki BolesławiecTakie zajęcia do dobry pomysł na wspólne spędzenie wolnego czasu z rodziną, a być może będą początkiem nowej pasji. Praca z gliną działa także relaksująco, a dzieci uczy cierpliwości, skupienia i poprawia ich zdolności manualne. Warsztaty dopasowywane są do możliwości i oczekiwań uczestników. Można zapisać się na zajęcia dwugodzinne, całodniowe lub trzydniowe. Na warsztatach jednodniowych uczestnicy poznają tajniki zdobienia gotowych naczyń metodą stempelkową. Na kilkudniowych zajęciach odbywających się w Manufakturze ceramiki każdy uczestnik pod okiem profesjonalisty ma możliwość stworzenia od podstaw własnego naczynia. Zaczynając od pracy z gliną poprzez cały proces produkcyjny przechodzi do zdobienia. Każde własnoręcznie stworzone naczynie jest wypalane i wysyłane pod wskazany adres. To idealny pomysł na prezent dla najbliższych. Dla najmłodszych przygotowano także zajęcia Młody ceramik, na których dzieci lepią gliniane naczynia, a następnie je ozdabiają. Zajęcia mogą odbywać się w plenerze. Podczas warsztatów trwają zabawy i quizy, a ponadto dzieci mogą zwiedzić fabrykę. Na koniec każdy otrzymuje dyplom Młodego Ceramika.

Zwiedzanie

Manufaktura ceramiki BolesławiecWyjątkową atrakcją dla odwiedzających jest Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Znajdziemy w nim prawdziwe gotowe rękodzieła nawiązujące do tradycji regionu. Można zobaczyć jak powstają poszczególne serie wyrobów ceramicznych, a każdy egzemplarz jest inny. Wszystkie charakteryzują się wysoką jakością. W muzeum można zobaczyć także zabytkowe piece do wypalania ceramiki. Oprócz stałych ekspozycji prezentowane są również wystawy czasowe ukazujące przeróżne trendy w ceramice. Dla chcących zobaczyć proces powstawania naczyń z bliska najlepszym wyjściem jest odwiedzenie Manufaktury. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Fabrykę można odwiedzać codziennie, a znajduje się przy ul. Gdańskiej 30 w Bolesławcu. Jeśli komuś brakuje pomysłów na spędzenie wolnego czasu, warto odwiedzić to miejsce oraz przeżyć niezwykłą przygodę ze sztuką.

Źródło

One Comment

  1. Byliśmy z ośmioletnim synem na warsztatach w Żywym Muzeum Ceramiki Bolesławiec w Bytomiu. To świetna odskocznia zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Ozdabialiśmy kubeczki, lepiliśmy z gliny i chociaż zajęcia szybko zleciały, super spędziliśmy czas. A własnoręcznie zdobione kubki to świetna pamiątka !
    Reply 17 marca 2024 at 18:20

Leave a comment