Missing Consumer Key - Check Settings

Wartościowy czas razem

czasu razem

Wspólne spędzanie czasu razem jest sprawą indywidualną i wygląda inaczej w każdej rodzinie. Są jednak elementy, które mogą sprawić, żeby ten czas był naprawdę wartościowy i jednocześnie przyjemny dla każdego.

 

Czytanie razem

Wspólne czytanie jest jednym z najprzyjemniejszych zajęć. Zaspokaja potrzeby emocjonalne dzieci poprzez dawanie im miłości i czasu, a dodatkowo buduje więzi. Poza tym może być punktem wyjścia do rozmów o ludziach i ich problemach. Według autorek książki „ Wychowanie przez czytanie”  – codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najlepszą inwestycją w jego przyszłość. – wyrabia koncentrację, sprawności językowe, ubogaca wyobraźnię i rozwija umiejętność myślenia. Ważne jest natomiast aby nasze dzieci czytały utwory wartościowe, uszlachetniające, pisane ładnym językiem z pięknymi ilustracjami.

Niektóre książki, tak dobrze znane rodzicom z lat młodości mogą być niezrozumiane przez nasze pociechy, dlatego warto otworzyć się na nowości. Trzeba to jednak robić z rozsądkiem gdyż na rynku znajduje się pełno pospolitych książek, które reprezentują raczej kulturę niską.  Książki dla dzieci powinny uczyć mądrości, wspierać i podnosić na duchu dlatego wciąż na czasie jest Astrid Lindgren.

 

Granie razem

Coraz więcej rodzin inwestuje w gry planszowe. Wspólne spędzanie czasu przy planszówkach integruje rodzinę, a przy okazji uczy. Podczas grania razem można bardziej się poznać, czasem nawet posprzeczać ale również i pośmiać.  Obecnie na rynku jest dużo dostępnych gier już od czwartego roku życia. Niekiedy reguły zrozumie już  trzylatek. Ciekawymi pozycjami są „Potwory do szafy”, „Nogi stonogi” czy znane każdemu Memo.

 

Kino w domu

Kolejnym ciekawym pomysłem na spędzanie czasu razem jest kino domowe. Organizowane co tydzień seanse mogą być ciekawe zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Dzisiejsze bajki są tego przykładem. Bawią i uczą dużych i małych. Nasze pociechy mogą nas zaskoczyć swoimi spostrzeżeniami i my również możemy zwrócić ich uwagę na inne szczegóły animowanego filmu. Obowiązkowo podczas wspólnego oglądania musi być popcorn, tylko wtedy będzie to kino z prawdziwego zdarzenia! Wartościowe bajki, z którymi warto się zaznajomić to m.in. „W głowie się nie mieści”, „ Dawno temu w trawie”, „ Król lew” czy „Shrek”.

 

kino razem