Missing Consumer Key - Check Settings

Wioski Świata

Wioski Świata

Jedną spośród wielu rodzinnych atrakcji Krakowa jest Park Edukacji Globalnej Wioski Świata czynny od kwietnia do października. Znajdziemy go przy ulicy Tynieckiej 39. Czym się wyróżnia ? Wizyta w tym miejscu to edukacyjna podróż po mapie świata w odległe krainy np. do afrykańskiej wioski, indiańskiego tipi, czy arktycznego igloo. Przewodnikami wiosek są podróżnicy i misjonarze, którzy przybliżają odwiedzającym kulturę, tradycje i codzienność mieszkańców najodleglejszych zakątków świata. W Parku Wioski Świata można też wziąć udział w ciekawych warsztatach rodzinnych bądź zorganizować imprezę okolicznościową.

O Parku

Wioski ŚwiataWioski Świata są projektem nastawionym przede wszystkim na edukację, poznawanie odmiennych kultur i tradycji. Odwiedzając Park Edukacji Globalnej w Krakowie odkrywamy 6 osad pochodzących z różnych części świata. Na obszarze ok 3 ha Parku znajdziemy peruwiańską chatę, indiańskie tipi, ghańską wioskę, arktyczne igloo, mongolską jurtę, a także papuaski dom na palach. W ich wnętrzach znajdują się rzeczy codziennego użytku, zabawki dziecięce, instrumenty, przeróżne eksponaty pochodzące z tamtych stron oraz fotografie. Wioski ŚwiataSpotkamy tu również podróżników i wolontariuszy. Dzieci mogą posłuchać niezwykłych opowieści, dowiedzieć się jak żyją ich rówieśnicy w innych zakątkach globu oraz z jakimi problemami zmagają się na co dzień. Możliwości zwiedzania Wiosek jest kilka. Można przejść po Parku samodzielnie z audioprzewodnikiem lub przewodnikiem, a także wziąć udział w warsztatach tematycznych. Na warsztaty trzeba umówić się wcześniej, ponieważ odbywają się w zorganizowanych grupach liczących min. 15 osób. Na terenie Parku znajdziemy także „Chatę Świata” z dużą salą warsztatową oraz „Sklep z Misją” z szeroką ofertą autentycznych pamiątek w postaci rzeźb, rękodzieł, czy biżuterii.

Atrakcje Wiosek Świata

Wioski ŚwiataPrzemierzając Wioski Świata możemy zajrzeć do peruwiańskiej chatki. W jej wnętrzu znajdziemy instrumenty i peruwiańskie stroje, które można przymierzyć. Na zewnątrz natkniemy się na sympatyczną lamę. W indiańskiej wiosce poznajemy zwyczaje Indian, możemy postrzelać z łuku, czy zapolować na bizona. W igloo czyli w domu Eskimosów  obejrzymy fotografie i filmy prezentujące niedostępny dla nas zimny, arktyczny świat. Odwiedzając Australię zobaczymy papuaski dom na palach, przymierzymy tradycyjne stroje jego mieszkańców i dowiemy się z czym muszą się zmagać na co dzień. W innej części świata, a mianowicie w Mongolii jedną z atrakcji jest dojenie jaka. Spotkamy tu również wielbłąda. Odwiedzając ghańską wioskę natkniemy się na słonia i poznamy różne zwyczaje mieszkańców Afryki. Ponieważ poruszane są tu m.in. problemy ubóstwa mieszkańców poszczególnych miejsc, dlatego wycieczka ma nie tylko charakter rekreacyjno-edukacyjny. Rozwija również wrażliwość i empatię, zwłaszcza u dzieci.

Warsztaty

Ciekawą propozycją zajęć dla dzieci są warsztaty organizowane na terenie Wiosek Świata. Mogą brać w nich udział także przedszkola i szkoły. W grupie młodszych dzieci w przedziale wiekowym 5-12 lat takim zajęciom towarzyszą zabawy, symulacje, interesujące zadania i animacje. Wśród wielu propozycji znajdziemy np. warsztaty „Na tropie papuaskich skarbów”, „W peruwiańskiej szkole”, „Arktyczna przygoda”, „Wśród Indian”, czy „Dzień z życia w Afryce”. Dla młodzieży w wieku 13-19 lat Wioski Świata oferują np. warsztaty o produkcji kakao w Ghanie, czy przenoszą na ulice peruwiańskich miast, albo w miejsca odcięte od cywilizacji. Takie zajęcia poruszają wiele problemów i wyzwań. Misjonarze przyjeżdżają również do przedszkoli i szkół, aby tam na miejscu w placówkach dzielić się doświadczeniami i opowieściami o świecie. Przywożą ze sobą przeróżne eksponaty, czy zdjęcia. Spotkania połączone są z multimedialną prezentacją i trwają zazwyczaj ok. 1 h.

Imprezy okolicznościowe

Wioski ŚwiataNa specjalne okazje takie jak urodziny dla dzieci, komunie, rodzinne pikniki, imprezy firmowe, czy sesje zdjęciowe Wioski Świata przygotowały dodatkową ofertę. Na dzieci czeka mnóstwo atrakcji, zabawy, gry, zwiedzanie i opieka animatora. Do dyspozycji gości na terenie Parku jest zadaszona scena, grill, miejsce na ognisko oraz „Chata Świata”.

Źródło

Leave a comment