Missing Consumer Key - Check Settings

Wrocławski Ogród Zoologiczny i Afrykarium

Wrocławski Ogród Zoologiczny

Wrocławski Ogród Zoologiczny jest jednym z najczęściej odwiedzanych w całej Europie, a jego początki sięgają 1865 roku. Na powierzchni 33 ha Ogrodu znajdziemy ponad 1100 gatunków zwierząt oraz wartościowe zabytkowe obiekty takie jak Baszta Niedźwiedzi, Słoniarnia, Brama Japońska, Żyrafiarnia, czy Terrarium. Dodatkową atrakcję stanowi powstałe w 2014 roku Afrykarium tzn. Oceanarium prezentujące ekosystemy wodne i fauny lądowe Afryki. Jest to pierwszy tego typu obiekt w Polsce.

Afrykarium

Wrocławski Ogród ZoologicznyGłówną atrakcją Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego jest Afrykarium czyli kompleks budynków wraz z Oceanarium, które zajmują ok 1,9 ha powierzchni. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych w całej Polsce. Można zobaczyć w nim ponad 350 gatunków ryb i ssaków afrykańskich. Całość można podzielić na kilka stref tematycznych zaczynając od Morza Czerwonego. Znajdziemy tu mieszkańców rafy koralowej, największe żółwie lądowe świata, a także przepiękne kolorowe gatunki ryb. Następna jest Afryka Wschodnia, w której podziwiać możemy hipopotamy nilowe, unikatowe ryby z jezior Wrocławski Ogród ZoologicznyMalawi i Tanganiki, jedne z największych antylop na świecie Dikdiki, mangusty, ibisy oraz czaple. Następnym etapem zwiedzania jest długi wodny tunel, w którym można poczuć się jak w głębinach Kanału Mozambickiego. Stąd można poobserwować różne gatunki rekinów, płaszczki, żółwie morskie oraz ciekawe gatunki ryb oceanicznych. Dalej znajdziemy się na Wybrzeżu Szkieletów z Namibii. W tej części mieszkają pingwiny przylądkowe, meduzy, mureny i świecące w ciemności latarniki. Ostatnią strefę stanowi dżungla nad rzeką Kongo. Niezwykłe wrażenie robi bujna roślinność, a w niej gatunki ptaków Afryki Zachodniej i Środkowej. Zobaczyć tu można też niebezpieczne krokodyle nilowe.

Zwierzęta ZOO

Wrocławski Ogród ZoologicznyWrocławski Ogród Zoologiczny posiada największy w Polsce wybieg dla niedźwiedzi brunatnych, wybiegi dla rysi i żbików, Fokarium, Pawilon Terai z nosorożcami indyjskimi i gibonami. Znajdziemy tu również Pawilon Madagaskaru zamieszkały m.in. przez lemury oraz budynek Tajemnice Sahary ze zwierzętami pustynnymi. W Pawilonie ptaków zaobserwujemy rzadkie, zagrożone gatunki ptaków Nowej Gwinei, Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryki  Południowej.  Słoniarnia to dom dla słoni, ale także hipopotamów i tapirów. Największym i najstarszym pawilonem ZOO we Wrocławiu jest Terrarium. Znajdziemy tu imponujące gatunki płazów, gadów, jak również jednego z największych pająków na świecie ptasznika brazylijskiego. Wrocławski Ogród Zoologiczny zamieszkują również żyrafy, zebry, tygrysy, pantery, szympansy, pawiany, pandy, niedźwiedzie himalajskie, lwy, kangury, arui, oryksy, renifery tundrowe i wiele innych gatunków zwierząt.

Atrakcje dla dzieci

Wrocławski Ogród ZoologicznyNa terenie ZOO w wydzielonej części Rancho Kopytnych dodatkową atrakcją dla młodszych gości są przejażdżki na kucykach. Mogą skorzystać z nich dzieci od 2 do 10 roku życia. Wiosną i latem o określonych porach odbywają się pokazowe karmienia zwierząt. W tzw. europejskiej części Wrocławskiego ZOO znajduje się Park Linowy Zoolandia. Ten nadziemny plac zabaw to doskonała rozrywka dla dzieci powyżej 3 roku życia, ale także dla dorosłych. Wyposażony został w platformy przymocowane do drzew, wiszące mosty, przeszkody, drabinki, linki oraz zjazd tyrolski. Wszystko w bezpośrednim sąsiedztwie zwierząt takich jak żubry, czy wilki. Wstęp do Zoolandii jest dodatkowo płatny. Wrocławski Ogród ZoologicznySpacerując po Wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym dzieci mogą nabyć w specjalnych automatach monety pamiątkowe. Świetną opcją są zdjęcia pamiątkowe, które można zrobić sobie w jednej z kilku fotobudek. Można też poprzestać na tradycyjnych pamiątkach typu pluszak bądź kubek. Na głodnych czekają też punkty gastronomiczne typu restauracje i karczmy. Wrocławskie Zoo organizuje także zajęcia edukacyjne skierowane do różnych grup wiekowych od przedszkolaków, po szkoły ponadpodstawowe. Przykładowe tematy zajęć to „Podróż przez Afrykę”, „Bliskie spotkania z małpami” oraz „Opowieści z afrykańskiej sawanny”. Ciekawą opcją są również dziecięce półkolonie realizujące program „Młody ZOOlog”. Każdy z uczestników na koniec podróży zdobywa specjalny certyfikat ZOOloga.

Źródło

2 komentarze

  1. Będąc we Wrocławiu warto odwiedzić Zoo a zwłaszcza Afrykarium. Podwodny tunel robi robotę, świetne widoki ! Mnóstwo gatunków zwierząt, a Zoo zadbane. Polecam serdecznie !
    Reply 2 września 2023 at 16:53
  2. Polecam Afrykarium. Piękne egzotyczne ryby, rekiny, płaszczki, ogromne żółwie. Widok z przeszklonego tunelu poprostu rewelacyjny! Są też krokodyle i hipopotamy. Warto zostawić sobie ten punkt na koniec zwiedzania ZOO, bo to najlepsza atrakcja.
    Reply 25 września 2023 at 17:28

Leave a comment