Województwo Śląskie to największe zagłębie zabytków techniki, które z upływem lat coraz bardziej zyskują na wartości. Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach to dwa obiekty uznane za Pomnik Historii i wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie przyciągają turystów z różnych stron swoimi długimi podziemnymi trasami, na które składają się także rejsy łodzią. Kopalnię mogą zwiedzać również młodsze dzieci bez ograniczeń wiekowych, natomiast minimalny wiek dziecka w Sztolni Czarnego Pstrąga to 4 lata.
Kopalnia Srebra
Zabytkowa Kopalnia Srebra to dawna wyjątkowa i unikatowa kopalnia kruszców srebrnonośnych. Podziemna trasa turystyczna składa się z nowoczesnego multimedialnego muzeum, sali kinowej, labiryntu długich podziemnych korytarzy oraz rejsu łodzią na trasie ok 270 m. Cała trasa liczy ok 1740 m. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Dlaczego kopalnia jest tak ciekawa? Była pierwszą na Górnym Śląsku, w której uruchomiono maszynę parową. Największą atrakcję na trasie turystycznej stanowi przepływ podziemną rzeką. W dawnej kopalni znajduje się jedyny w Europie lej krasowy. Pod ziemią możemy także odkryć ciekawe zjawiska przyrodnicze. W sklepiku z pamiątkami można zakupić ciekawe minerały, a w restauracji przekąsić coś smacznego.
W części nadziemnej znajduje się centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie. Tu każdy zapozna się m.in. z metodami wydobycia rud srebra, ołowiu i cynku oraz odkryje działanie dawnych urządzeń górniczych. Tuż przy budynku kopalni mieści się Skansen Maszyn Parowych z kolekcją niezwykłych maszyn i lokomotyw parowych. Dla dzieci dodatkową atrakcją jest również Srebrny Ekspres. Jest to mała kolejka wąskotorowa, którą można przejechać się po Skansenie. Źródło
Sztolnia Czarnego Pstrąga
Jest to jedyna czynna w Polsce sztolnia odwadniająca. Przede wszystkim posiada najdłuższą w Europie trasę przepływu łodziami liczącą 600 m i przebiega kilkadziesiąt metrów pod ziemią. Sztolnia nazywana jest także podziemną Wenecją. W jej czystych wodach żyje kilka gatunków ryb m.in. pstrągi. Stąd właśnie wzięła się nazwa tego miejsca. Podczas przepływu przewodnik opowiada jak długo powstawała i w jaki sposób ją budowano. Dodatkowo na terenie obiektu znajduje się ekspozycja lamp górniczych i miejsca do odpoczynku. Ograniczenie wiekowe dla dzieci zwiedzających to 4 lata. Źródło
Warto nadmienić, że można nabyć bilet pakietowy umożliwiający zwiedzanie kopalni i sztolni. Dla większych grup zorganizowanych przygotowano specjalny pokaz pracy pod ziemią i spotkanie z legendarnym skarbnikiem. Dla szkół podstawowych przygotowano ciekawą ofertę edukacyjną bazującą na czterech żywiołach. Ciekawym pomysłem na spędzenie czasu z dzieckiem jest wyprawa wąskotorówką z Bytomia do Tarnowskich Gór, ponieważ kolejka specjalnie zatrzymuje się w pobliżu Zabytkowej Kopalni Srebra.
One Comment