Missing Consumer Key - Check Settings

Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach

Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach

 

Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki na Śląsku, a także Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Niegdyś trasa kolei prowadziła z Gliwic do Raciborza i liczyła 51 km. Wówczas stacja w Rudach była największą na całym odcinku. Dziś obiekt służy do zwiedzania, a czynny pozostał siedmiokilometrowy odcinek kolejki od Stanicy przez Rudy do Rybnika Stodoły.  Na terenie stacji  można skorzystać z wielu atrakcji, które z pewnością przypadną do gustu dorosłym oraz dzieciom.

Atrakcje

Największą atrakcją dla dzieci na terenie obiektu jest przejazd wąskotorową kolejką na dwóch odcinkach do wyboru. Pierwszy to Rudy – Stanica – Rudy, drugi Rudy – Rybnik Stodoły – Rudy. Trasa kolejki prowadzi przez malowniczy Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Rud Wielkich. W chłodne dni można przejechać się zamkniętym i ogrzewanym wagonem motorowym. Kolejną atrakcją jest możliwość zwiedzania stacji z przewodnikiem, który przybliża zwiedzającym ciekawą historię samej stacji oraz znajdujących się tam zabytków techniki. W ramach atrakcji można skorzystać także z przejażdżki drezynami na wybranym odcinku oraz odwiedzić kolejowe muzeum. Dzieci z pewnością chętnie skorzystają z położonego tuż obok parku linowego, a dla głodnych powstał również punkt gastronomiczny.

Zabytki

kuźnia zabytkowej stacji kolejki wąskotorowej

Cała linia kolejowa wąskotorówki na trasie Gliwice – Racibórz należy do rejestru zabytków o bogatej przeszło stuletniej historii. Budynki stacji w Rudach są odrestaurowywane oraz  gromadzone są zabytkowe lokomotywy i wagony po to, by kiedyś znów wprawić je w ruch. Naprzeciwko budynku dworcowego znajduje się duża hala tzw. lokomotywownia. Niegdyś stała tam również wagonownia. Na torach postojowych stoi wiele starych eksponatów m.in. najstarszy na świecie jeżdżący elektrowóz wąskotorowy z 1896 roku, czy parowóz Las-49. Na terenie stacji znajduje się także kuźnia, w której można zobaczyć wiele eksponatów rzemiosła kowalskiego. W weekendy jest ona czynna, więc można także wziąć udział w zajęciach z kowalstwa. źródło

 

Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach organizuje także wiele imprez czy wycieczek dla szkół i przedszkoli. Oferty stałe to m.in:

– przejazd kolejką z czytaniem bajek przedszkolakom wraz z zajęciami plastycznymi oraz zwiedzaniem,

– kolejarski fach z zawodami drezynowymi i przejazdem kolejką,

– leśny survival z przejazdem kolejką i ogniskiem,

– zajęcia z kowalstwa,

– zawody sportowe,

– topienie Marzanny z ogniskiem i przejazdem kolejką,

– święto pieczonego ziemniaka z ogniskiem, smażeniem placków, przejazdem kolejką i licznymi zabawami,

– spotkanie z Mikołajem na wąskim torze.

 

Leave a comment