Zamek Czocha znajduje się w miejscowości Sucha w województwie dolnośląskim. Powstał w latach 1241-1247 jako zamek warowny. Przeszedł burzliwe dzieje i krąży o nim wiele interesujących legend. Dziś zwiedzanie jego murów i wnętrz stanowi niezwykłą przygodę ze względu na tajne przejścia, labirynty, tajemnicze zaułki, stylowe sale i komnaty, a także ciekawe ekspozycje. Na Zamku odbywają się m.in. dziecięce Warsztaty Magii, festiwale Bohaterowie i Księżniczki, zielone szkoły i letnie kolonie, imprezy stałe i okolicznościowe.
Historia
Przed rozpoczęciem zwiedzania Zamku Czocha warto zapoznać się chociaż częściowo z jego historią. Od początku swoich dziejów Zamek służył jako warownia, a ze względu na swoje strategiczne położenie często zmieniał właściciela. Obiekt przeszedł gruntowną przebudowę po 1909 roku, kiedy stał się własnością pochodzącego z Drezna bogatego Barona Ernsta Gütschowa. Był on przemysłowcem i producentem wyrobów tytoniowych, a dzięki swojej fortunie dokonał kosztownego remontu Zamku. Ale nawet po przebudowie Zamek oddaje średniowiecznego ducha, ponieważ jego dawny styl został zachowany. Najbliższy wygląd zachowała cylindryczna wieża ostatniej obrony położona w południowo-zachodnim narożu, która obecnie pełni funkcję wieży widokowej. Ernst Gütschow był kolekcjonerem i gromadził na Zamku liczne dzieła sztuki, złoto, zabytkową broń, zbiory książek, meble, prawdziwe kosztowności pochodzące nawet z carskiej Rosji. Dlatego też na Zamku powstało wiele tajnych skrytek, w których można było ukrywać najcenniejsze przedmioty. Pod koniec II Wojny Światowej Gütschow uciekając przed nadchodzącą Armią Czerwoną spakował najcenniejsze dobra i opuścił Zamek. Część kosztowności zostawił nie wiedząc, że już nigdy tu nie powróci. Zaraz po wojnie pozostawione cenne przedmioty stały się przedmiotem grabieży i defraudacji. Część rabunku udało się jednak odzyskać. W 1952 roku Zamek został przejęty przez Ministerstwo Obrony i stał się ośrodkiem wypoczynkowym dla oficerów Ludowego Wojska Polskiego. Prawdopodobnie dzięki temu nie podzielił losu innych tego typu obiektów i pozostał zadbany. Od 1996 roku jest dostępny dla turystów i stał się ośrodkiem hotelowo-konferencyjnym.
Ciekawostki
Dziś Zamek Czocha stanowi najważniejszy punkt na mapie turystycznej regionu. Służy także jako plan filmowy dla wielu produkcji takich jak np. „Plecak pełen przygód”, „Legenda”, „Wiedźmin”, czy „Tajemnica twierdzy szyfrów”. Zamek przyciąga wielu turystów w związku z krążącymi wokół niego legendami, czy opowieściami o ukrytych skarbach. To jeden z wielu polskich zamków, najbardziej obrastający w legendy. Możemy usłyszeć o jęku żałobników, a historia wiąże się z zamkowym mostem. Kolejna dotyczy studni niewiernych żon i głosi, że z zamkowej studni o północy wydobywają się głosy wzywające o pomoc. Należą one do niewiernych żon panów posiadłości, które zostały wrzucone do studni i tym samym skazane na wieczne męki. Możemy też usłyszeć o Białej Damie, czyli o błąkającym się po warowni duchu Gertrudy. Istnieje też opowieść o łożu z baldachimem, pod którym ukryto zapadnie. Duchem tego miejsca jest nieszczęśliwa Anna ukarana za chciwość i strącona do znajdującego się pod spodem lochu. Z kolei legenda o zamkowym skarbie związana jest z postacią Ernsta Gütschowa. Opuszczając swoją posiadłość pod koniec II Wojny Światowej wypowiedział on do swojej służby słowa : „Ktokolwiek tu przyjdzie, Rosjanie, czy Polacy, wydajcie im z zamku to, co będą chcieli. Gdyby nawet wywieźli stąd wszystko, tu i tak zostanie dużo więcej”. Niektórzy wierzą, że tak dobrze ukrył swoje skarby, że do dziś ciężko je odnaleźć.
Zwiedzanie
Zamek Czocha to miejsce dla miłośników historii, legend, ale też dla rodzin z dziećmi. Pełni on także funkcję hotelu i jeśli planujemy nocleg to dla urozmaicenia możemy wybrać sobie sypialnię w zabytkowym stylu. Podczas zwiedzania zobaczyć możemy wielką Salę Rycerską (balową), piękną Salę Marmurową z kominkiem, podziemny zamkowy Skarbiec, Salę Tortur, Bibliotekę, Salę Portretową, Komnatę Książęcą, Sypialnianą i Komnatę Córek oraz Wieżę Widokową ze wspaniałym widokiem na pobliskie lasy i rzekę Kwisę. Na terenie Czochy znajdziemy też wystawę sprzętu łączności wojska polskiego i ekspozycję skarbów odnalezionych podczas remontu w 2015 roku. Zamek można zwiedzać także po zmroku.
Atrakcje dla dzieci
Dla dzieci przygotowano specjalną ofertę w postaci interaktywnych Warsztatów Magii. Podczas zabawy w czarodziejów rodem z Hogwartu dzieci odgrywają różne sceny, wcielają się w reżyserów i aktorów. W programie znajdziemy m.in. zajęcia teatralne, wykończenie różdżki, zielarstwo i warzenie eliksirów. W warsztatach mogą uczestniczyć dzieci w wieku 6-11 lat. Z myślą o grupach szkolnych Zamek przygotował ponadto nocleg ze śniadaniem, czy obiadokolacją, ognisko w zamkowej fosie, kiełbaski, żywą lekcję historii połączoną ze zwiedzaniem oraz magiczne warsztaty połączone ze zwiedzaniem. Latem i w okresie ferii dzieci mogą uczestniczyć w koloniach i zimowiskach.
Imprezy
Średniowieczna twierdza to dość oryginalne miejsce na spotkanie biznesowe lub imprezę okolicznościową taką jak wesele, komunia, czy chrzciny. Podczas przyjęcia do dyspozycji gości oddawane są Sale, Biblioteka, czy Restauracja zamkowa. Nietypowa atmosfera, majestatyczny klimat i elegancja to niewątpliwie atuty tego miejsca, a cała uroczystość na pewno pozostawi niezapomniane wrażenia. Na Zamku odbywają się także stałe imprezy takie jak Festiwal Kuchni Historycznej, Festiwal Pirotechniki Filmowej, Dni Rzemiosła, Podróż do Średniowiecza, czy Festiwal Bohaterowie i Księżniczki.
Gastronomia
Goście Zamku Czocha zasmakować mogą regionalnych specjałów w Restauracji Uczta. W karcie menu znajdziemy dania mięsne i rybne przygotowane według receptur kuchni staropolskiej. Na koneserów słodkich deserów czeka Kawiarnia Filmowa znajdująca się na dziedzińcu wewnętrznym, która posiada ogródek. Podczas plenerowych imprez na terenie Zamku można zasmakować też dań z grilla np. steków, szaszłyków, czy kiełbasek. Kucharze serwują także popularną grochówkę.
Category: Atrakcje dla dzieci Sucha
One Comment