Missing Consumer Key - Check Settings

Zamek Książ

Zamek Książ

Zamek Książ w Wałbrzychu to wspaniała rezydencja, wypełniona niegdyś licznymi dziełami sztuki, a dziś najbogatsza w dokumentację fotograficzną. Zamek otaczają ogrody oraz piękny park krajobrazowy, a w niewielkiej odległości znajdziemy także zabytkową Palmiarnię. Dodatkową atrakcją w okresie jesienno-zimowym są Ogrody Światła Zamku Książ, idealne na rodzinną wycieczkę i romantyczny spacer. Jednym z najbardziej tajemniczych miejsc są Podziemia Zamku, także udostępnione zwiedzającym. Dla dzieci i młodzieży powstały nawet specjalne trasy zwiedzania połączone z zabawą i zadaniami specjalnymi. Cały kompleks wpisany jest do Rejestru Zabytków chronionych.

Trochę historii

Zamek KsiążHistoria Zamku Książ jest nieco burzliwa. Choć jego początki nie są do końca znane wiadomo, że był w rękach różnych państw. Należał m.in. do królów czeskiej dynastii Luksemburgów. Na Zamku gościło wiele znanych postaci m.in. książę Stanisław Poniatowski, księżna Izabela Czartoryska, Zygmunt Krasiński, czy Winston Churchill. Niestety w okresie wojennym i powojennym Zamek został rozkradziony i zdewastowany. Trochę historii z dawnego okresu świetności Zamku (pierwszych dziesięcioleci ubiegłego wieku) przybliżają liczne fotografie wykonane przez nadwornego kucharza Louisa Hardouina. Zdjęcia pochodzą z czasów rodu Hochbergów, a prezentowane są od 2017 roku na wystawie „Książ od kuchni”. Cała dokumentacja przedstawia arystokratycznych właścicieli, mieszkańców, służbę, gości, jak również życie dworu. Zamek KsiążOstatnią Panią na Zamku była księżna Daisy. Hochbergowie, którzy władali zamkiem ponad 400 lat zgromadzili tu niegdyś wiele dzieł sztuki. Dzięki wspólnej inicjatywie Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Zamku Książ część z nich powróciła po wielu latach. To obrazy z dawnej kolekcji Hochbergów. Otwarcie w 2015 roku wystawy „Metamorfozy Zamku Książ” było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii powojennej. Źródło

Atrakcje

Zamek KsiążZamek Książ można zwiedzać indywidulanie z zestawem audioguide lub grupowo z przewodnikiem. Do wyboru odwiedzający mają 15 różnych opcji zwiedzania. Na terenie kompleksu możemy zobaczyć m.in. wnętrze Zamku, Tarasy (czynne w sezonie letnim), Podziemia na głębokości 50 metrów, Palmiarnię, Mauzoleum, Ogrody Światła, Starą Kopalnię, Muzeum Porcelany i dodatkowo Stado Ogierów. Z okazji różnych wydarzeń takich jak np. dzień kobiet, dzień matki, a nawet pierwszy dzień lata można zakupić bilet na specjalne zwiedzanie. Odbywają się tu również cykliczne eventy pod nazwą „Nocne zwiedzanie”. Zwykle są to piątki lub soboty. Podczas odwiedzin po zmroku można zobaczyć mroczne zakątki zamku, najciekawsze komnaty, a nawet piwnice. Przewodnik opowiada przy tym tajemnicze i przerażające historie. Dla dorosłych organizowane jest np. Walentynkowe Nocne Zwiedzanie „Miłość aż po grób”, czy „Piątek 13-tego”. Dla rodzin z dziećmi przygotowano również „Nocne zwiedzanie w czasie Ferii”. To noc pełna magii, dreszczyku emocji, ale także śmiechu.

Pomysł na wycieczkę szkolną

Zamek KsiążDla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych przygotowano specjalne trasy zwiedzania w formie zajęć z zabawami i zadaniami dostosowanymi do grupy wiekowej. Przykładowo dla przedszkoli oraz klas I – IV prowadzone są zajęcia Baśniowy Książ. Podczas wędrówki po tajemniczych zakątkach zamku uczestnicy poszukują zaginionego skarbu i magicznej książęcej Skały. Z kolei Dzień w Książu to spotkanie w formie przygotowania do turnieju rycerskiego dla najmłodszych. Zamkowe tajemnice i podziemia to coś dla uczniów klas V – VIII oraz szkół średnich. Uczestnicy poznają sekrety Zamku, a dodatkowo zwiedzają Podziemia. Księżna Daisy historia i tajemnice to spotkanie bazujące na historii najsłynniejszej arystokratki zamieszkującej niegdyś Książ – księżnej Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless zwanej Daisy. Uczestnicy poznają liczne ciekawostki z jej barwnego życia, a przy okazji odkrywają ciekawe trasy.

Ogrody Światła

Zamek KsiążKolejną ciekawą atrakcją rodzinną są Ogrody Światła na tarasach Zamku Książ oraz w Palmiarni. Zjawiskowe instalacje świetlne po zmroku tworzą wspaniały widok. Dekoracje nawiązują do historii Zamku. Znajdziemy tu m.in. postacie na balu, pojedynek rycerzy, zamkowe koty, wiedźmę z pająkami, a także iluminacje na fontannach. W Palmiarni możemy znaleźć świecące zwierzęta m.in. czterometrową żyrafę, kolorowe ptaki, czy motyle.

Palmiarnia

Palmiarnia jest obiektem zbudowanym przez ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów. Powstała dla jego małżonki Daisy. Do dziś utrzymała się w swojej historycznej formie. Znajduje się w odległości ok. 2 km od Zamku Książ przy ulicy Wrocławskiej 158. Niegdyś oprócz Palmiarni wzniesione zostały tu cieplarniane ogrody w stylu japońskim, ogród owocowo – warzywny, rosarium i obszar pod uprawę krzewów. W centralnej części budynku znajdziemy palmy, a całość otaczają oranżerie. Ponadto na dachu znajduje się niewielka galeria widokowa. Obecnie rośnie tu ponad 250 gatunków przeróżnych roślin takich jak eukaliptusy, bambusy, kaktusy, rośliny cytrusowe, czy azjatyckie krzewy. Znajdziemy tu także wyjątkową i jedyną Wystawę Bonsai. Zimą na terenie Palmiarni można podziwiać przepiękne iluminacje świateł.

Dodatkowe atrakcje

Zamek KsiążZamek Książ ze względu na bajeczny klimat jest miejscem dość popularnym wśród turystów. Z tego względu oferuje bogatą ofertę noclegową w hotelu znajdującym się w kilku oficynach zamkowych. Każdy z odwiedzających może wybrać się na spacer po zamkowym parku. Znajdziemy w nim liczne szlaki piesze i rowerowe. W pobliżu znajdują się również zabytkowe stajnie z hodowlą koni rasy śląskiej. Dla zainteresowanych wynajmują nawet bryczki. Można też zwiedzić pobliskie Centrum Nauki i Sztuki Starą Kopalnię. Jest to największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce. Zamek Książ poza zwiedzaniem oferuje przybyłym gościom liczne pokazy i widowiska takie jak pojedynki rycerskie, terenowe rywalizacje w krainie baśni i stworów, rekonstrukcje historycznych zdarzeń z pokazami pirotechnicznymi, jak również strzelanie z łuku. Nie brakuje też wydarzeń takich jak wystawy, koncerty, konkursy, spotkania z bajkowymi postaciami, a nawet z Mikołajem. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od wieku.

Źródło

 

2 komentarze

  1. Przepiękny duży zamek, komnaty, tarasy i ogród. Warto kupić bilet ze zwiedzaniem tajemniczych podziemi. Audioprzewodnik opowiada historię, więc można dowiedzieć się sporo ciekawych rzeczy. Na miejscu restauracje, kawiarnia i hotel. Obiekt godny polecenia.
    Reply 5 lutego 2024 at 11:45
  2. To dobre miejsce na całodzienną rodzinną wycieczkę. Warto wykupić bilet na wszystkie atrakcje łącznie z palmiarnią i zwiedzaniem podziemi. Piękna okolica. Zamek ma ogromny potencjał i bardzo ciekawą historię. Polecam !
    Reply 10 lutego 2024 at 18:50

Leave a comment