Missing Consumer Key - Check Settings

Żywe Muzeum Piernika

Żywe Muzeum Piernika

Żywe Muzeum Piernika to jedno z najciekawszych muzeów w Polsce oraz największa atrakcja miasta Toruń. Powstało w 2006 roku. Za swą działalność oraz promocję Polski na świecie Muzeum otrzymało wiele nagród i wyróżnień, w tym Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za Najlepszy Produkt Turystyczny. To atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Tradycja

Żywe Muzeum PiernikaMuzeum Żywego Piernika przede wszystkim podtrzymuje tradycję wypieku toruńskich pierników wyrabianych przez piekarzy od ok. 700 lat. Marka „Toruńskie Pierniki” jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce. Fabryka pierników jest najstarszą przemysłową manufakturą i firmą na Pomorzu, która działa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Obecnie zakład produkcyjny nosi nazwę „Fabryka Cukiernicza Kopernik” i słynie z różnorodnych wyrobów piernikowych. Nawiązaniem do tradycji jest także coroczne Toruńskie Święto Piernika przy Muzeum Etnograficznym połączone z kiermaszem ludowym. Obecnie w Toruniu znajdziemy dwa Muzea piernika: Żywe Muzeum Piernika oraz Muzeum Toruńskiego Piernika. W 2004 roku dodatkowo powstało Piernikowe Miasteczko tzn. plac zabaw dla dzieci w zupełnie innej odsłonie. Tutaj nawet piaskownice i ścianki wspinaczkowe mają piernikowe kształty. Patronem tego miejsca jest Tytus znany z komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”. Symbolicznym miejscem w Toruniu jest także Piernikowa Aleja Gwiazd. Żywe Muzeum PiernikaJednym z ulubionych miejsc szkolnych i przedszkolnych wycieczek jest Dom Legend Toruńskich. Podczas wizyty w tym miejscu można usłyszeć 6 niezwykłych legend m.in. o założeniu Torunia przez krzyżaków i o przygodzie króla Władysława Jagiełły. Wizyta w tym miejscu to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Torunia. Można powiedzieć, że całe miasto dumnie kultywuje swoją tradycję od wielu pokoleń i zachęca wszystkich do zapoznania się z jego historią.

Atrakcje Żywego Muzeum Piernika

Żywe Muzeum PiernikaMuzeum znajdziemy przy ul. Rabiańskiej 9 w Toruniu w zabytkowym spichlerzu. Jest interaktywną placówką organizującą pokazy i warsztaty z wypieku piernika. Ciastka wypiekane są według oryginalnych receptur z użyciem tradycyjnych narzędzi. Podczas pokazów goście pod okiem Wiedźmy Korzennej oraz Mistrza piernikarskiego przenoszą się do czasów średniowiecza. Sami uczestniczą w procesie powstawania przepysznych wypieków. W tym samym budynku na innym piętrze znajduje się także wystawa, na której znajdziemy oryginalne maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, a także kolekcję woskowych form. Muzeum organizuje także warsztaty z dekorowania, które prowadzi artystka malarka. Żywe Muzeum PiernikaOdwiedziny w takim miejscu z pewnością przypadną dzieciom do gustu, zwłaszcza tym, które kochają wypieki. Warsztaty prowadzone są w niekonwencjonalny sposób, w niezwykłej atmosferze z użyciem języka stylizowanego na staropolski. Muzeum jest dostępne dla wszystkich. Dzieci do 3 roku życia mają wstęp bezpłatny. Pierniki oryginalne, czy okazjonalne oraz pamiątki można zakupić w sklepach stacjonarnych, jak również w sklepie internetowym. Jeśli ktoś przybywa z daleka i po takim pichceniu nabierze większego apetytu, może skorzystać z usług sąsiedniej restauracji Oberża i zjeść smaczny obiad.

Źródło

2 komentarze

  1. Warsztaty prowadzone po mistrzowsku z fajną energią ! Wspaniała, zabawna atmosfera, a dzieci mega zaangażowane. Atrakcja super także dla dorosłych. Pierniki przepyszne ! Przy okazji pobytu w Toruniu zdecydowanie trzeba odwiedzić. Bilety warto kupić online.
    Reply 27 stycznia 2024 at 16:39
  2. Fajny klimat, a przede wszystkim dzieci były zachwycone. Zabawni prowadzący, potrafią oczarować. Kolejka do sklepu dość długa, ale warto poczekać. Pyszna atrakcja dla każdego.
    Reply 27 lutego 2024 at 21:56

Leave a comment