Missing Consumer Key - Check Settings

Centrum Nauki Experyment w Gdyni

Centrum Nauki Experyment

Centrum Nauki Experyment w Gdyni znajduje się przy al. Zwycięstwa 96/98. Obiekt to eksperymentalna przestrzeń promująca naukę i zachęcająca do okrywania świata. Znajdziemy w nim interaktywne wystawy, ciekawe warsztaty, zajęcia edukacyjne, pokazy i wiele fascynujących wydarzeń. Centrum realizuje programy rodzinne, zajęcia dla przedszkoli i szkół, programy dla nauczycieli i wydarzenia naukowe.

Wystawy

Centrum Nauki ExperymentCentrum Nauki Experyment dzieli się na kilka stałych ekspozycji: Hydroświat, Akcja Człowiek, Drzewo Życia, Kierunek Zdrowie oraz Niewidoczne Siły. Na każdej z wystaw znajdziemy interaktywne stanowiska, które uczą i dostarczają sporo wrażeń, a dostępne są dla każdego.

Hydroświat

To wystawa, której bohaterką jest woda. Wystawa ukazuje jej drzemiący potencjał i ciekawe właściwości. Wyjaśnia działania wynalazków takich jak śruba Archimedesa, czy fontanna Herona. Można wypróbować także symulator funkcjonowania portu lub zbudować tamy. Wystarczy pójść na żywioł.

Akcja Człowiek

Ta wystawa to lekcja biologii. Można tu sprawdzić co kryje się w ludzkim ciele oraz jak ono funkcjonuje. Jeśli ktoś ma ochotę może przeprowadzić bezkrwawą operację. Aby bliżej zrozumieć czym jest nasz organizm trzeba zajrzeć do Centrum Nauki Experyment.

Drzewo Życia

Centrum Nauki ExperymentWystawa wprowadza w świat przyrody, zwierząt, geologii i paleontologii. Otaczający nas świat i niezwykłe zjawiska przyrody wciąż zadziwiają. Tutaj odkryjemy jak pracuje paleontolog, odnajdziemy pokrewieństwo między wieloma gatunkami zwierząt, doświadczymy trzęsienia Ziemi, odkryjemy co tkwi we wnętrzu lodowca, czy spojrzymy na świat oczami zwierząt.

Kierunek Zdrowie

Wystawa składa się z czterech stref: styl życia, profilaktyka, emocje i pierwsza pomoc. Znajdziemy tu liczne urządzenia pomiarowe, symulatory urządzeń ratunkowych i makiety do układania zdrowego menu. Przy stanowiskach można sprawdzić m.in. swoją sprawność fizyczną, refleks, czy pamięć.

Niewidoczne Siły

Ta część wystawy pomoże nam zrozumieć fizykę, zagadnienia z termodynamiki, elektryczności, czy drgań. Można poznać sposób działania dźwigni, linii wysokiego napięcia, magnesu, żyroskopu, a nawet odkryć naturę dźwięku. Dzięki prawom fizyki człowiek jest w stanie podnieść samochód.

Centrum Nauki ExperymentDla gości indywidualnych, a także grup przedszkolnych i szkolnych istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem edukatorem, który dodatkowo wyjaśnia skomplikowane zagadnienia oraz angażuje dorosłych i dzieci do wzięcia udziału w eksperymentach. Ścieżka zwiedzania dostosowana jest do wieku grupy oraz zainteresowań uczestników. Poza wystawami stałymi Centrum Nauki Experyment organizuje interesujące wystawy czasowe poruszające dziecięcą wyobraźnię, uwalniające artystyczną duszę, czy zamiłowanie do nauk ścisłych.

Dla rodzin z dziećmi

Centrum Nauki ExperymentCentrum Nauki Experyment przygotowało ciekawe warsztaty rodzinne umożliwiające wspólne eksperymentowanie. Rodziny mogą korzystać ze specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego, fartuchów i gogli. Oprócz doświadczeń uczestnicy rozwiązują np. zagadki z dziedziny chemii, a każde spotkanie to inne zagadnienia i nowe doświadczenia. Spotkania Experymenciaków to z kolei warsztaty z wielu dziedzin doskonalące sprawności motoryczne, sensoryczne, czy językowe. Po zajęciach dzieci mogą spędzać czas na wystawach i korzystać ze specjalnej strefy malucha. Experymenciaki skierowane są do dzieci w przedziale wiekowym 1 – 3 lata. Na specjalne okazje np. urodzinowe, Centrum Nauki Experyment proponuje specjalne warsztaty okolicznościowe takie jak Explozja Wiedzy, Ciemna Strona Księżyca, Uniwersytet Wiedzy Tajemnej, czy Poszukiwacze Zaginionej Skrzyni. Każde zajęcia dostosowane są do odpowiedniej grupy wiekowej, a prowadzą je edukatorzy. Jeśli dziecko obchodzi urodziny przysługuje mu dodatkowa przestrzeń na poczęstunek. Centrum Nauki Experyment to także idealne miejsce na wycieczkę szkolną lub zajęcia dla grup zorganizowanych na okres ferii.

Gastronomia i pamiątki

Na terenie wystaw w wyznaczonych miejscach znajdziemy automaty z napojami i przekąskami. Po zakończonym zwiedzaniu można także skorzystać z restauracji Parkowa Bistro lub Park Cafe. W Science Store można zakupić pamiątki, naukowe zabawki lub gry.

Źródło

 

Leave a comment