Missing Consumer Key - Check Settings

Jesień z dzieckiem

jesień z dzieckiem
Jesień bywa kapryśna. Czasem możemy jeszcze w listopadzie cieszyć się słońcem, a czasem jesteśmy przytłoczeni deszczową i niesprzyjającą spacerom aurą. Na dni, kiedy jest zbyt zimno lub mokro na wyjście z domu, warto przygotować kilka kreatywnych zabaw dla naszych pociech.

Jak spędzać czas z dzieckiem jesienią?

W ciepłe, jesienne dni warto wybrać się z dzieckiem na spacer, by zadbać o jego odporność.  W czasie takich wędrówek zbierajmy z dzieckiem kolorowe liście, kasztany i żołędzie. Możemy je później wykorzystać w kreatywnych zabawach, gdy za oknem będzie lał deszcz. Z liści możemy zrobić obrazy, własne atlasy albo bukiety. Kasztany i żołędzie natomiast mogą być bazą dla figurek żołnierzy czy zwierząt. Takie „zabawki” są nie tylko darmowe, lecz także biodegradowalne.

Farby, kredki i plastelina

Gdy chcemy oderwać dziecko od telewizora czy tabletu, poświęćmy mu trochę naszego czasu. Przygotujmy odpowiednio stół, np. zabezpieczmy go brystolem, by się nie ubrudził i zacznijmy kreatywne zabawy. Do malowania i wyklejania możemy wykorzystać płótna, kartki A4, a nawet całe brystole, którymi przykryliśmy stół. Pozwólmy dziecku zdecydować czy woli rysować kredkami, malować farbami, a może wyklejać kartkę plasteliną. Nie bójmy się ubrudzić.  Jesień z dzieckiem nie musi być nudna. Malowanie palcami również będzie świetną zabawą, a odciski dłoni dziecka w farbie możemy zachować na pamiątkę.

Rodzinne gry i zabawy

Gdy aura za oknem będzie niesprzyjająca, zorganizujmy wieczór zabaw z naszymi dziećmi lub nawet z całą rodziną. Kupmy kalambury, monopoly, twistera czy ogromne puzzle i zaprośmy ciocie, wujków, dziadków i babcie na rodzinne granie. Takie wieczory nie tylko zajmą dziecko w wartościowy sposób, lecz także pozwolą na zacieśnienie więzów rodzinnych. Rynek gier przeznaczonych dla więcej niż dwóch osób jest ogromny, więc na pewno znajdziemy coś odpowiedniego dla nas i naszej rodziny.

Natomiast przy ograniczonym budżecie możemy korzystać z instrukcji w internecie na stworzenie własnych gier, opartych na takich hitach jak „Czółko” czy „Kalambury”. Wiele gier ma również swoje wersje jako… aplikacje na smartphony i tablety. Taka forma gier pozwoli nam zaoszczędzić trochę pieniędzy oraz miejsca.

Książki, filmy, bajki dla dzieci jesienią

Jesień z dzieckiem to idealna pora roku, by nadrobić nowości i zaległości książkowe, ale również filmowe. Wieczór gier od czasu do czasu zastąpmy wspólnym oglądaniem filmów. Wybierzmy klasyki Disneya, Barbie lub nowości, które ominęły nas w kinie i spędźmy spokojny wieczór z dzieckiem.

Zamiast telewizora możemy wykorzystać projektor i prześcieradło. Uprażmy popcorn, pozwólmy dziecku na trochę mniej zdrowy napój gazowany i cieszmy się domowym kinem. Takie kino będzie nie tylko tańsze, lecz także bardzo rozsądne w czasie, kiedy ryzyko zachorowań jest większe.

Możemy również zorganizować wśród znajomych i rodziny „klub książki” Wybierzmy pozycje, które będą odpowiednie zarówno dla dorosłych i dzieci, np. „Alicję w Krainie Czarów”, a następnie całą rodziną spotkajmy się, aby omówić wybraną książką. Dziecko poczuje się „dorosłe”, ale również zachęci je to do czytania książek. W końcu dzieci rozwijają się także poprzez naśladowanie dorosłych.

Korzystajmy więc razem ze wszystkich aspektów jesieni. Zarówno ze złotych, słonecznych dni, jak i zimnych, spokojnych wieczorów.

jesień