Missing Consumer Key - Check Settings

Przebodźcowanie

przebodźcowanie
Od  lat obserwujemy coraz większą ilość ludzi zmęczonych i bardziej nerwowych. Niemal wszędzie jesteśmy narażeni na nadmiar bodźców. Dlaczego po ciężkim dniu zamiast pójść na spacer do lasu wolimy oglądać serial, który wcale nie daje nam ukojenia? Być może wynika to z niewiedzy, dlatego warto zasięgnąć w tym kierunku kilku informacji.

Co to jest przebodźcowanie?

Przebodźcowanie to innymi słowy nadmiar bodźców. Człowiek, który nie odpoczywa, może doprowadzić do zawalenia się systemu jakim jest odporność naszego ciała i doprowadzić do różnego rodzaju chorób. Przebodźcowanie dotyczy większości osób mieszkających w dużych skupiskach miejskich, rzadziej będzie występowało w obszarach wiejskich, gdzie większość czasu spędza się na łonie natury. Oprócz zmęczenia i poddenerwowania typowymi oznakami przebodźcowania, również u maluchów, jest brak umiejętności skupienia się na jednej czynności. Często można się spotkać z osobami, które nie wysiedzą w miejscu, chcą czytać książkę i oglądać film, które chcą się pouczyć języka, ale jednak czytają wiadomości, na których następnie nie potrafią się skupić. Wymieniać można w nieskończoność. Czynnościom tym towarzyszy często uczucie poddenerwowania, a z braku umiejętności skupienia się zaczynają obgryzać paznokcie lub patrzeć przez okno, w związku z czym nie robią nic, co zaplanowały, co jeszcze bardziej je irytuje.

Jak ograniczyć nadmiar bodźców?

Jak zniwelować bodźce, które powodują nasze wyjście ze strefy komfortu? O ile nauczyliśmy się już, że na małe dzieci źle wpływa nadmierna stymulacja o tyle z dorosłymi ciągle mamy problem. Uważamy, że nas to nie dotyczy, a za odpoczynek uważamy leżenie na kanapie i oglądanie seriali. A przecież układ nerwowy dorosłego człowieka działa na takich samych zasadach jak jego młodszy odpowiednik. Co zatem zrobić aby uniknąć przestymulowania? Na pewno ograniczyć patrzenie w telefon, komputer czy telewizor. Urządzenia te emitują niebieskie światło, które męczy organizm. W polskich domach telewizor właściwie leci w tle bez przerwy. Rośnie na szczęście trend pozbywania się w ogóle tych urządzeń z domu. Powinniśmy ograniczyć hałas, być może wyciszyć radio; zasypiać powinniśmy w cichej i ciemnej sypialni. Zbyt mocne światło w ciągu dnia również może mieć na nas zły wpływ. Bardzo dobrze odpoczywa się na łonie natury. Po męczącym dniu warto się trochę wysilić i iść na spacer do lasu (bez słuchawek!). Fizycznie lekko się zmęczymy, ale umysłowo odpoczniemy na pewno.

Czy jestem przebodźcowany?

Jest kilka sposobów żeby to sprawdzić. Przede wszystkim trzeba sobie odpowiedzieć na powyższe pytania czy:

– chodzę nerwowy,

– jestem ciągle zmęczona,

– muszę mieć coś w rękach,

– ciężko mi się skupić.

Ale można również pobyć w ciszy w swoim własnym domu. I jeżeli ktoś zaczyna czuć pewien dyskomfort i pragnie aby coś leciało w tle, to prawdopodobnie ma objawy przestymulowania. Dla takich osób ciężka w wykonaniu będzie również medytacja trzydziestominutowa lub, dla osób wierzących, modlitwa.

przebodźcowanie2